Qofte me salcë dhe mustardë nga zonja Vjollca

31 Korrik 2020, 10:26

Qofte me salcë dhe mustardë

500 gr mish I grirë

kripë dhe piper të zi

1 lufë kafeje hudhër pluhur

2 lugë gjelle majdanoz të grirë

3 lugë gjelle galet e grirë

1 qepë e kuqe ( 50 gr)

1 vezë

4 lugë gjelle vaj për skuqje

salca me mustardë

50 gr gjalp

3-4 lugë gjelle miell

700 ml lëng mishi

100 ml pana

2 luugë çaji mustardë

kripë dhe piper të zi

Përgatitja:

Në një tas vendosim mishin, kripë, piper të zi, hudhër pluhur, majdanoz, galetë ( bukë ë thekur e grirë) qepën të grirë imët, vezë të gjitha këto përbërësit I përziejmë mirë e punojmë brumin deri sa të mos na ngjitet nëpër duar e mbulojmë dhe e lëmë të pushoj ëpër 30 minuta në frigorifer. Pasi të kalojë kjo kohë formojmë toptha në madhësinë që peferojmë, afërsisht sa një top ping-pongu. Ngrohim vajin dhe I skuqim qoftet deri sa të marrin ngjyrë të artë në të kaftë nga të gjitha anët.

Programe të tjera

Shiko të gjitha