Qumështore e Kosovës, Kajmaqin nga zonja Albana

25 Maj, 11:59

Qumështor Kosove

Përbërësit:

  • 10 vezë
  • 15 lugë sheqer
  • 1 litër qumësht

Përgatitja:

Rrahim vezët, shtojmë sheqerin gradualisht. Qumështin e kemi lënë të vaket në zjarr. Shtojmë më pas qumështin dhe vazhdojmë përzierjen duke e rrahur. Masën e qumështorit e hedhim në një tavë dhe e vendosim në furrë të parangrohur në 200 gradë. Ulim temperaturën e furrës në 150 gradë Celsius dhe e lëmë qumështorin të piqet për 40 minuta.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha