Receta e ditës - Bullgur me perime dhe kallamarë e karkaleca me salcë domate / Pjesa e dytë

28 Janar 2019, 09:43

Receta e dytë: Kallamarë dhe karkaleca me salcë domate

Përbërësit:

2 lgj vaj ulliri

1 qepë e vogël

1 thelb hudhër

½ spec pikant i freskët

600 gr kallamarë+karkaleca

70 ml verë të bardhë

150 ml pure domate

50 ml ujë

1 lç uthull

Majdanoz

Kripë dhe piper i zi

Përgatitja:

Vendosim tiganin me vaj të ngohtë. Më pas shtojmë hudhrën të pa prerë dhe specin djegës dhe i lemë për 2 minuta në tigan duke shtuar më pas kallamarët të prera në unaza. I kaurdisim së bashku me hudhrën dhe specin për 5 minuta dhe më pas shtojmë qepën e grirë imët. Vazhdojmë kaurdisjen dhe për 3-4 minuta të tjera. Më pas i shuajmë kallamarët me pak verë të bardhë. Sapo alkooli të avullojë shtojmë menjëherë salcën e domates dhe 50 ml ujë. Shtojmë 1 lugë të vogël uthull dhe i lemë kallamarët të ziejnë për 15 minuta. Në fund shtojmë karkalecat dhe i lemë për 3-5 minuta sa të zverdhen. E spërkasim gatimin me majdanoz dhe e servirim duke e spërkatur me pak vaj ulliri.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha