Receta e ditës - Byrek trekëndësh me lakër e djathë dhe supë me shije e ngjyrë pice / Pjesa e dytë

25 Shkurt 2020, 13:24

Supë me shije dhe ngjyrë pice

Përbërësit:

2 lugë gjelle vaj ulliri

150 gr mish i grirë

1 qepë e vogël

1 thelpi hudhër

200 gr kërpudha

Kripë dhe piper i zi

1 lugë kafe rigon

200 gr pure domate

600 ml lëng perimesh

50 gr krem djathi

1 spec i verdhë

1 grusht rukola

20 gr parmixhan

Përgatitja:

Në një tenxhere ngrohim 2 lugë gjelle me vaj ulliri, shtojmë në të mishin e grirë dhe e kaurdisim mirë derisa mishi të marrë ngjyrë. Shtojmë qepën e grirë imët dhe vazhdojmë ti kaurdisim së bashku, shtojmë 1 thelpi hudhër të copëtuar, kërpudhat të prera në katër pjesë dhe vazhdojmë përzierjen sa kërpudhat të ulin volumin. Rregullojmë shijen me kripë dhe piper të zi, rigon, shtojmë purenë e domates, lëngun e perimeve, kremin e djathit dhe I përziejmë të gjithë përbërësit së bashku. Vendosim kapakun dhe ee lëmë supën të marrë valë.

Ndërkohë specin e verdhë e presim në kubikë të vegjël dhe shtojmë në tenxhere duke e lënë supën të vlojë gjysmë e mbyllur.

Gjatë kohës që supa zien grijmë shumë hollë rukolën, e vendosim atë në një tas, shtojmë në të vaj ulliri, kripë dhe piper.

Në fund servirim supën në tas apo pjatë dhe shtojmë në të 1 lugë gjelle rukola me vaj, grijmë 2-3 feta të holla parmixhan dhe shërbejmë supën të ngrohtë.

Programe të tjera

Shiko të gjitha