Receta e ditës - Eskallop viçi me sallatë fasulesh dhe makarona me gjizë e portokall / Pjesa e parë

7 Janar 2019, 15:07

Receta e parë: Eskallop viçi me sallatë fasulesh

Përbërësit:

8 copa eskallop viçi

400 gr fasule të ziera

3 lgj lëng limoni

1 lgj qepë e kuqe e grirë hollë

2 thelpinj hudhër

6 lgj vaj ulliri

80 gr rukola

10 domate qershi

2-3 lgj borzilok i copëtuar

1 e 1/2 lgj miell

150 ml lëng perimesh

40 gr gjalp

Kripë dhe piper i zi

Përgatitja:

Në një tas përziejmë lëngun e limonit, qepën , hudhrat e copëtuara, 4 lugë gjelle vaj ulliri, kripë dhe i trazojmë së bashku dhe më pas i lëmë mënjanë.në një tas përziejmë rukolën, fasulet, domatet e prera në gjysëm e borzilokun. I spërkatim me salcën e përgatitur më parë dhe i përziejmë mirë së bashku.

Ngrohim vajin e mbetur (2 lgj), pudrosim me me miell copat e mishit (eskallopit) dhe i vendosim në tigan duke i skuqur për 2-3 minuta nga njëra anë dhe 2-3 minuta nga anan tjetër. I largojmë copat e mishit dhe në tigan shtojmë 1 gotë (150 ml)lëng perimesh. Sa të fillojë të marrë valë shtojmë 1 lugë gjelle gjalp. E trazojmë dhe e lëmë të ziejë për 2 minuta. Shtojmë kripë dhe piper , vendosim copat e mishit dhe fikim zjarrin. Servirim eskallopin duke e e shoqëruar me sallatën me fasule.

Programe të tjera

Shiko të gjitha