Receta e ditës - Kek me karrota dhe peshk me qepë të thata në tigan / Pjesa e parë

15 Nëntor 2019, 13:33

Kek me karrota

Përbërësit:

4 vezë

200 gr sheqer

1 lugë gjelle lëkurë portokalli

50 ml lëng portokalli

120 ml vaj Olim

250 gr miell

1 lugë çaji pluhur pjekës

1/2 lugë çaji sodë

Kripë

350 gr karrota ( të grira)

2 lugë gjelle rrush i thatë

Përgatitja:

Në një tas rrahim vezët, sheqerin dhe i përziejmë derisa sheqeri të shkrijë dhe veza të rrisë volumin. Shtojmë lëkurën e portokallit dhe pak lëng portokalli dhe vazhdojmë përzierjen duke shtuar edhe vajin.

Shtojmë tek tasi me miell pluhurin pjekës, sodën e bukës dhe e përziejmë me miellin.

Shtojmë pak nga pak miellin te veza dhe e përziejmë me lugë druri.

Shtojmë karrotat e grira në rende dhe i përziejmë me brumin. Hedhim pak kripë dhe përsëri i përziejmë mirë. Brumin e hedhim në një tepsi keku me diametër 26x6 cm. Në fund shtojmë rrushin e thatë dhe e përziejmë me një stikandent me brumin.

E vendosim tavën në furrë, në temperaturë 175 gradë Celsius, pë 50 minuta.

Programe të tjera

Shiko të gjitha