Receta e ditës - Koc me domate dhe ullinj, karkaleca me domate e djath dhe kadaif me krem / Pjesa e dytë

1 Prill 2019, 06:56

Receta e dytë: Karkaleca me domate dhe djath

Përbërësit:

350 gr karkaleca

1 qepë

Pak spec pikant

2-3 thelpinj hudhër

1/2 gotë uzo

400 gr domate në kuti

1 lk sheqer

4 gjethe borzilok

150 gr djath i bardhë

Majdanoz

Vaj ulliri

Përgatitja:

Vendosim tiganin me pak vaj dhe skuqim karkalecat deri sa të ndryshojnë  ngjyrë.  I spërkatim me pak kripë dhe për 3-4 minuta i largojmë nga tigani. Në po atë yndyrë mund të shtojmë dhe 1 lugë gjellë vaj. Kaurdisim fillimisht hudhër, pak spec pikant dhe qepën deri sa të zbutet. Shuajmë qepën me uzo dhe lëmë alkoolin të avullojë. Shtojmë domaten, 1 lugë kafe sheqer, kripë, pak borzilok dhe e lëmë domaten të ziejë duke shtuar edhe pak ujë.

Shtojmë karkalecat dhe në minutën e fundit thërrmojmë djath të bardhë dhe e vendosim tiganin në furrë për 10 minuta. Para se ta servirim e spërkatim me majdanoz të freskët.

Programe të tjera

Shiko të gjitha