Makarona me mish të grirë e kërpudha

6 Prill 2020, 15:48 | Përditesimi i fundit: 2020-04-09 15:36:19

Makarona me mish të grirë dhe kërpudha

Përbërësit:

1 qepë

300 gr mish i grirë

1 spec i kuq

100 gr kërpudha (8 kërpudha të vogla )

250 gr makarona të holla

500 gr pure domate

Vaj ulliri

Kripë dhe piper i zi

1 lugë gjelle majdanoz i grirë

Përgatitja:

Vendosim vajin në tigan, shtojmë qepën të grirë hollë, e kaurdisim atë për 2 minuta. Shtojmë mishin e grirë dhe i kaurdisim së bashku për 5 minuta.

Presim specin në shirita të hollë për 2-3 cm dhe e shtojmë në tigan, shtojmë edhe kërpudhat të prera po ashtu në feta dhe vazhdojmë përziejmë së bashku.

Mbi përzierjen në tigan shtojmë makaronat, hedhim mbi të purenë e domates, vendosim kapakun dhe e lëmë për 5 minuta të vlojë. Shtojmë kripë dhe piper të zi, i trazojmë dhe i lëmë të ziejë dhe për 5 minuta të tjera dhe janë gati për servirje.

Programe të tjera

Shiko të gjitha