Receta e ditës - Makarona furre me pulë e perime dhe fërgesë me speca e domate / Pjesa e parë

24 Qershor 2019, 11:34

Receta e parë: Makarona furre me pulë dhe perime

Përbërësit:

1 qepë e madhe

2 thelpinj hudhër

500 gr fileto pule

2 speca me ngjyrë

1 lugë gjelle salcë domate

1 lugë çaji kumin

2 lugë gjelle majdanoz i grirë

Kripë dhe piper i zi

400 gr makarona (pene)

60 gr djath i integruar

125 gr djath mozzarella

Beshameli:

70 gr gjalp

4 lugë gjelle miell

1 litër qumësht

Kripë, piper dhe arrë moskat

Përgatitja:

Në një tigan të thellë ngrohim vajin vajin dhe kaurdisim për 5 minuta qepën të prerë në kubikë, hudhrën e copëtuar, fileton e pulës të prerë në kubikë të vegjël. Më pas shtojmë specat e e prerë në kubikë të vegjël dhe i trazojmë. Shtojmë 1 lugë gjelle salcë domate, kumin, piper të kuq, majdanoz, kripë e piper të zi. Ndërkohë kemi vendosur një tenxhere me ujë të valuar e kripë dhe ziejmë makaronat për 9-10 minuta, 3-4 minuta më pak se minutazhi i zierjes.

Përgatisim beshamelin duke kaurdisur miellin me gjalp për 2-3 minuta. E shuajmë me qumësht duke tretaur me tel vezësh vazhdimisht deri sa beshameli të valojë. Shtojmë kripë, piper e arrë moskat. Kullojmë makaronat dhe i vendosim në një tas. I trazojmë me mishin e pulës që përgatitëm në tigan dhe I trazojmë së bashku.

Lyejmë tavën me pak beshamel. Shtrojmë një shtresë me pure dhe përzierjen. Hedhim gjysmën e beshamelit, spërkatim me djath dhe shtrojmë shtresën tjetër të makaronave me mish. E nivelojmë dhe e mbulojmë me beshamel. Spërkatim me djath dhe feta mozzrela e më pas e vendosim në furrë në temperaturën 200ºC për 20-25 minuta.

Programe të tjera

Shiko të gjitha