Receta e ditës - Makarona me salcë dhe patëllxhanë dhe mbëlsirë në gotë me biskotë, krem dhe çokollatë / Pjesa e dytë

20 Mars 2020, 12:18

Ëmbëlsirë në gotë me biskotë, krem dhe çokollatë

Përbërësit:

3 lugë gjelle nescafe në 130 ml ujë

500 ml qumësht

1 fetë lëkurë limoni

2 vezë

3 lugë gjelle miell

4 lugë gjelle sheqer

Sheqer vanilje

Biskota (1 për gotë)

100 gr lajthi

100 gr çokollatë fondente

Përgatitja: Fillimisht tretim kafenë me pak sheqer në 130 ml ujë dhe përgatitim një kafe jo shumë të ëmbël. Pasi e përgatisim, e ziejmë dhe e lëmë të ftohet.

Ngrohim 500 ml qumësht duke vendosur në të fetën e limonit. Në një tenxhere vendosim 2 vezë të plota, 3 lugë gjelle miell, 4 lugë gjelle sheqer, sheqer vanilje dhe i përziejmë mirë derisa të na formohet një krem.

Largojmë qumështin dhe e shtojmë gradualisht në tenxheren me vezë, duke e përzierë vazhdimisht. Vendosim tënxheren në zjarr të marrë valë për 4 minuta.

Vendosim në çdo gotë një biskotë të lagur mirë me kafen. Shtojmë kremin mbi biskota. Thërrmojmë lajthitë dhe i shtojmë mbi krem.

E lëmë ëmbëlsirën të ftohet dhe i servirim duke shtuar çokollatë fondente.

Programe të tjera

Shiko të gjitha