Receta e ditës - Pandispanjë me sherbet dhe kuskus me perime / Pjesa e dytë

23 Janar 2020, 12:25

Kuskus me perime

Përbërësit:

150 gr kuskus

200 ml ujë i valuar

1 patëllxhan i madh

1 spec i kuq me tul

1 karrotë

2 kunguj të njomë (të vegjël)

1/2 lugë kafe kurmuma

4 lugë gjelle vaj ulliri

Kripë dhe piper i zi

Përgatitja:

Lajmë, pastrojmë perimet dhe I presim ato në kubikë me brinjë 1 cm.

Vendosim perimet në tigan, shtojmë në të 4 lugë gjelle vaj ullri dhe fillojmë të kaurdisim në temperaturë mesatare për 20-25 minuta. Hedhim kripë, piper të zi dhe kurkuma.

Ndërkohë duke u gatuar perimet vendosim kuskusin në një tas. Shtojmë 200 ml ujë të valuar dhe mbulojmë tasin me një pecetë. E lëmë të mbuluar për 5-10 minuta, më pas e thërrmojmë me majën e pirunit. Shtojmë në një pjatë si bazë kuskusin dhe e mbulojmë me perime. E shërbejmë të ngrohtë, por mund ta servirim edhe të ftohtë.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha