Receta e ditës - Panine të mbushura me djathë dhe domate dhe supë vjeshte / - Pjesa e dytë

1 Nëntor 2019, 11:47

Supë vjeshte

Përbërësit:

300 gr fileto pule

2 thelpinj hudhra

400 gr pure domate

2 karrota

2 patate mesatare

 2 speca të kuq

4 qepë të njoma

200 gr qiqra (të ziera)

Kripë dhe piper i zi

1 majë luge spec pikant

1 lugë çaji sheqer

2 lugë gjelle lëng limoni

Vaj ulliri

Pak gjalp

Majdanoz

Përgatitja:

Në një tenxhere vendosim vajin dhe gjalpin dhe sapo të shtrijë gjalpi, kavardisim fileton e pulës të prerë në kubikë mesatarë. E skuqim derisa mishi të zverdhet.

Shtojmë purenë e domates, 1 lugë çaji sheqer dhe elëmë të ziejë derisa të marrë valë.

Të gjitha perimet e prera në kubikë të vegjël I shtojmë në tenxhere të pakavardisura, rregullojmë shijen me kripë dhe piper dhe I lëmë të ziejnë për 15 minuta.

Në 5 minutat e fundit, domethënë pas 10 minutash shtojmë limon, qiqrat dhe majdanozin. I lëmë 5 minuta sat ë marrin shijen e njera tjetrës dhe supa e vjeshtës është gati!

Programe të tjera

Shiko të gjitha