Receta e ditës - Petulla të fshira dhe Makarona me salcë dhe ton / Pjesa e dytë

3 Tetor 2019, 14:52

Receta e dytë: Makarona me salcë dhe ton

Përbërësit:

320 gr makarona

2 lugë gjelle vaj

½ qepë 

300 gr pure patate

Kripë

200 gr peshk ton në kuti

150 ml pana

Majdanoz

Përgatitja:

Vendosim një tenxhere me ujë të bollshëm, të valuar, shtojmë kripën dhe makaronat dhe i lemë të ziejnë aq minuta sa shkruhet në paketim.

Ndërkohë vendosim tiganin me vaj për ta ngrohur. Shtojmë qepën me fije dhe e kavardisim atë derisa të zbutet.

Shtojmë purenë e domates + 30 ml ujë plus kripë dhe e lemë të ziejë për 5 minuta duke e trazuar herë pas here. Shtojmë peshkun ton të kulluar nga yndyra apo uji i kutisë dhe e përziejmë me salcën. Shtojmë panën dhe vazhdojmë përzierjen. Kullojmë makaronat dhe i shtojmë në tiganin e salcës, i trazojmë mirë duke I spërkatur me majdanoz para se t’i servirim.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha