Receta e ditës - Picë me patate e sallam dhe ëmbëlsirë me banane / Pjesa e parë

4 Shkurt 2020, 14:07

Picë me patate dhe sallam

Përbërësit:

1 kg patate (të ziera)

50 gr gjalp të shkrirë

kripë dhe piper I zi

80 gr parmixhan I grirë

150 gr mascarpone

½ lugë kafe rigon

10-12 feta sallam

125 gr mozzarella

Përgatitja:

Fillimisht ziejmë patatet në ujë me kripë. Më pas i qërojmë ato dhe i vendosim të paprera si bazë në një tepsi të lyer me pak gjalp. Ushtrojmë pak presion duke i shtypur me fundin e një gote për të bërë një bazë të sheshtë pa reliev.

Sipër patateve shpërndajmë gjalpin e tretur, kripë, piper të zi dhe një shtresë të hollë parmixhan të grirë imët.

Vendosim tavën në furrë në temperaturë 200 gradë Celsius për 15 minuta.

Pasi e nxjerrim tavën nga furra shpërndajmë në sipërfaqe 2 lugë gjelle mascarpone, më pas e spërkasim mascarponen me pak rigon. Përhapim disa feta sallam mbi mascarpone. Më pas copëtojmë mozzarellën dhe mbulojmë sallamin. Vendosim përsëri tepsinë në furrë në temperaturë 200 gradë Celsius për 10 minuta të tjera derisa mozzarella të jetë shkrirë dhe të marrë ngjyrë.

Atëherë mund ta servirim.

Programe të tjera

Shiko të gjitha