Receta e ditës - Pite e shpejtë me presh dhe supë tortilla/ Pjesa e parë

16 Tetor 2019, 11:33

Pite e shpejtë me presh

Përbërësit:

1 kg presh

1 tufë qepë të njoma

1 tufë majdanoz

200 gr djath i bardhë

3 kokrra vezë

Kripë dhe piper i zi

1/2 gotë qumësht

250 gr miell misri

250 gr miell gruri

Pluhur pjekës

1 gotë kos

1 gotë ujë i gazuar

2 filxhan kafeje vaj ulliri

Përgatitja: Pastrojmë preshin dhe qepët dhe i presim për së gjati dhe më pas i presim hollë. Vendosim tiganin me tre lugë gjelle vaj ulliri dhe i kavardisim derisa preshët të zbuten. Ndërkohë që po gatuhen preshët bashkojmë në një tas miellin e grurit me miellin e misrit dhe pluhurin pjekës dhe i përziejmë mirë me kripë. Në mes të miellit në tas bëjmë një gropë dhe shtojmë në të 2 vezë të plota, plus  kosin, ujin e gazuar dhe vazhdojmë të përziejmë mirë derisa të formohet një brumë që bie butë nga luga, pak më I trashë se brumi I krepave.

Largojmë preshët nga zjarri dhe i vendosim në një tas dhe shtojmë gjysmë gote qumësht, vezët dhe i përziejmë mirë, shtojmë djathin, e thërmuar, kripë, piper të zi dhe majdanoz të grirë hollë.

Lyejmë tepsinë me yndyrë dhe shpërndajmë brumin duke e niveluar si shtresë të hollë në tepsi. Lugë lugë shpërndajmë preshin dhe e nivelojmë mirë atë.

Si të kemi niveluar mirë preshët, e spërkatim shumë hollë me brumin e mbetur dhe në fund e nivelojmë të gjithë sipërfaqen me duar dhe e fusim në furrë për 50 minuta, në temperaturë 200 gradë.

Programe të tjera

Shiko të gjitha