Receta e ditës - Pite me kos dhe Biftek viçi të pjekur me kunguj e domate / Pjesa e parë

28 Shkurt 2020, 11:15

1 kg miell

600 ml ujë të vakët

Kripë

Vaj

1.2 litër kos

1/2 kokë hudhër

Përgatitja:

Sitim miellin dhe hapim me duar një gropë në mes. Shtojmë kripë, ujë, 1 lugë gjelle miell dhe vazhdojmë ta punojmë më duar derisa të formohet një brumë jo shumë i fortë.

Mbulojmë brumin me pecetë dhe e lëmë të vijë për 40 minuta.

Pasi të kalojë kjo kohë e zbulojmë brumin, vendosim pak miell në tryezën e punës dhe vendosim miellin duke rrotulluar brumin në të dhe duke e ndarë në kulaçë jo shumë të mëdhenj.

I lëmë kulaçët dhe 15 minuta të pushojnë dhe fillojmë ti hapim në madhësi me diametër 20 cm.

Lyejmë petët me vaj dhe i bashkojmë nga 3 kulaçë me njëri tjetrin.

Ka 2 mënyra për ti hapur këto kulaçë.

Mund ti lyejmë me pak vaj dhe ti hapim me duar, ose mund ti lyejmë me miell duke i hapur me petës. Në të dyja rastet, lyejmë mirë me vaj pasi hapet peta dhe me ndihmën e një picete mblidhen role dhe vendosen në tepsi.

Kështu vazhdojmë me të gjithë petët pasi të mbushet tepsia, lyejmë mirë me vaj, i presim në racione dhe i vendosim në furrë në temperaturë 200 gradë Celsius, për 25-30 minuta.

Shtypim hudhrat me pak kripë, i trazojmë me kosin dhe menjëherë sapo tepsia të dalë nga furra, shkëputim copat që i kemi prerë, i lyejmë me kosin me hudhra. Kosin që tepron e hedhim përsipër dhe e vendosim tepsinë në furrën e ngrohur, tashmë të fikur. E lëmë tepsinë në furrë 5 minuta, sa për tu zbutur dhe më pas e nxjerrim nga furra dhe e shërbejmë duke e spërkatur përsëri me hudhra dhe kos.

Programe të tjera