Receta e ditës - Polentë me shtresa (në furrë) dhe Supë me perime e tërshërë / Pjesa e dytë

11 Mars 2020, 15:16 | Përditesimi i fundit: 2020-03-11 15:16:54

Supë me perime dhe tërshërë

Përbërësit:

1 qepë e vogël

2 thelpinj hudhra

200 gr karrota

150 gr patate

200 gr kunguj të njomë

1/2 gotë tërshërë

Kripë dhe piper i zi

Vaj ulliri

Pak djathë i bardhë

Përgatitja:

Në një tenxhere ngrohim vajin dhe kaurdisim qepën të prerë imët derisa të zbutet. (2-3 minuta). Shtojmë karrotat e prera në unaza, hudhrat, patatet e prera hollë, ujë, kripë, I lëmë të ziejnë për 8 minuta, shtojmë kungujt të prerë edhe ata hollë, tërshërën dhe I lëmë të ziejnë për 5 minuta.

Kalojmë supën në blender dhe e kthejmë atë në krem. E shërbejmë duke shtuar 1 lugë çaji vaj ulliri dhe një lugë gjelle djathë të bardhë të thërrmuar, ose kungull; karrotë, patate të prera në kubikë të vegjël dhe të kaurdisura për 5 minuta.

Programe të tjera

Shiko të gjitha