Receta e ditës - Pulë me kos dhe sallatë me oriz e perime / Pjesa e dytë

17 Mars 2020, 14:13

Sallatë me oriz dhe perime

Përbërësit:

300 gr oriz ( basmati )

200 gr bizele

150 gr misra të zierë

100 gr ullinj të zi

100 gr domate të thata në vaj

200 gr kungull i njomë

200 gr karrota

2 lugë gjelle uthull e bardhë

Vaj ulliri

Kripë dhe piper i zi

Borzilok ose majdanoz

Përgatitja:

 

Ziejmë orizin në ujë të bollshëm me kripë për sa minuta shkruhet në etiketë.

Lajmë dhe presim në kubikë të vegjël karrotat dhe kungullin. Në një tenxhere me ujë të valuar, ziejmë fillimisht karrotat, bizelet, Kungujt, për 5-8 minuta. Më pas presim domatet dhe ullinjtë. Pasi orizi të ketë zier e kullojmë dhe e shpëlajmë me ujë të ftohtë që të ndërpresim zbutjen e tij. Gjithashtu dhe perimet e ziera i shpëlajmë me ujë të ftohtë.

Vendosim orizin në një tas të madh. I përziejmë së bashku me perimet e tjera.

Programe të tjera

Shiko të gjitha