Receta e ditës - Revani me kokos dhe makarona me pulë e speca / Pjesa e dytë

11 Shkurt 2019, 15:35

Receta e dytë: Makarona me pulë dhe speca

Përbërësit:

320 gr fileto pule

Vaj ulliri

Kumin dhe piper i kuq

Piper djegës, rigon, piper i zi

1 kokërr qepë

2 thelpinj hudhër

1 spec i kuq

1 spec jeshil

1 kuti domate

350 më lëng pule

250 gr makarona (pene)

150 ml pana

Kripë

Majdanoz

Përgatitja:

Fillimisht lajmë dhe thajmë mishin dhe e presim atë në shirita. Gjithashtu dhe qepën e presim në fije. Në një tas të vogël trazojmë 2 lugë gjelle vaj ulliri bashkë me erëzat. Shtojmë 1 lugë kafe kumin, 1 lugë kafe piper të kuq, pak piper pikant, piper të zi , 1 lugë kafe rigon. E lëmë mishin të marinohet pak për rreth 2 orë në frigoriger.  Ngrohim në një tigan të thellë vajin e mbetur dhe e kaurdisim mishin e marinuar deri sa të mos ketë më lagështirë dhe të thahet pak. Shtojmë qepët dhe specat së bashku . Më pas shtojmë hudhrat, pak kripë dhe i trazojmë së bashku për 5 minuta deri sa qepa dhe specat të ulin volumin e tyre. Shtojmë domatet ne copa, i lëmë të marrin pak valë dhe më pas shtojmë lëngun e pulës. Sapo të vlojë shtojmë makaronat pene, i lëmë të marrin valë duke provuar dhe për shije.  I lëmë të ziejnë për 11 minuta dhe në 3 minutat e fundit shtojmë panën e në fund i servirim të ngrohta duke i spërkatur me majdanoz.

Programe të tjera

Shiko të gjitha