Receta e ditës - Strudel dimri me mollë dhe pulë me perime / Pjesa e dytë

12 Nëntor 2018, 07:23

Receta e dytë: Pulë me perime

Përbërësit:

600 gr mish pule

1 kokërr qepë

2 karrota

2 degë selino

2 thelpinj hudhër

2 speca

150 ml verë

250 gr domate

1 kungull

1 degë rozmarinë

1 dado pule

2 lugë gjelle majdanoz i grirë

Kripë dhe piper i zi

Përgatitja:

Vendosim vajin në një tigan të thellë. E ngrohim atë dhe fillimisht vendosim copat e pulës dhe i kthejmë ato deri sa të zverdhen mirë nga të dy anët. Shtojmë qepën e prerë imët dhe e kaurdisim së bashku me mishin deri sa qepa të bëhet transparente.

Shtojmë karrotat dhe selinonë, i trazojmë së bashku me mishin dhe qepën. E lëmë deri sa lëngu të avullojë dhe i shuajmë me verë të bardhë. Sapo alkooli të avullojë shtojmë një degë rozmarinë të freskët, specat dhe kungullin e prerë në formë gjysmërrethi me trashësi 3-4 mm.

Në fund shtojmë domatet e prera në copë të mëdha, kripë e piper të zi. Vendosim kapakun dhe e lëmë të ziejë në temperaturë të ulët për 25-30 minuta. Mund të shtojmë pak ujë nëse perimet thahen. Do të mjaftojë vetëm 1 filxhan kafeje ssepse perimet lëshojnë vetë ujë. Vendosim kapakun dhe e lëmë të ziejë për 10 minuta në temperaturë mesatare.

Programe të tjera

Shiko të gjitha