Receta e ditës / Tartë me pjeshkë dhe sallatë e ftohtë me oriz trengjyrëshe/ Pjesa e dytë

4 Korrik 2019, 12:45

Receta e dytë: Sallatë e ftohtë me oriz

Përbërësit:

250 g oriz

150 g domate qershi

150 g kaçkavall

150 g proshut viçi

80 g bizele

80 g spec i kuq

80 g spec i verdhë

80 g ullinj të zi

80 g kastraveca turshi

3 qepë të njomë

kripë + piper të zi

vaj ulliri

Përgatitja:

Ziejmë orizin, e kullojmë atë dhe e ftohim. Ziejmë bizelet. Presim ullinjtë në unaza, domatet e prera në katërsh. Proshutën, kaçkavallin, specat dhe kastravecat turshi I presim në kubikë. Përziejmë të gjithë përbërësit me orizin, vaj ulliri, pak kripë dhe e shërbejmë.

Programe të tjera

Shiko të gjitha