Receta e ditës - Tavë me perime e pesto xhenoveze dhe petulla me fiq të thatë / Pjesa e dytë

9 Maj 2019, 15:15

Receta e dytë: Petulla me fiq të thatë

Përbërësit:

10 lgj miell

1 lgj sheqer

1 lç lëkure limoni

1 lç pluhur pjekës

150 gr fiq të thatë

1 kokërr veze

150 gr kos

2 lgj liker

sheqer pluhur

vaj për skuqje

Përgatitja:

Në një tas vendosim miellin e situr, 1 lugë gjelle sheqer, lëkurë limoni, pluhur pjekës, fiq të thatë të prerë në copëza të vogla. Në një enë tjetër bashkojmë vezën me kosin. I bashkojmë kosin me vezë tek tasi me miell. I përziejmë mirë dhe shtojmë likerin e më pas e lëmë brumin të pushojë për 20-30 minuta. Ngrohim vajin dhe me 2 lugë bëjmë sfera të vogla dhe I skuqim deri sa të marrin një ngjyrë të artë. I vendosim në një pjatë me letër kuzhine e më pas, pasi të bjerë temperature I shërbejmë të spërkatura me sheqer pluhur.

Programe të tjera

Shiko të gjitha