Receta e ditës - Tavë me pllaqi e domate të thata dhe Speca me gjizë e ajkë/ Pjesa e dytë

4 Mars 2020, 11:14 | Përditesimi i fundit: 2020-03-04 11:15:44

Speca me gjizë dhe ajkë

Përbërësit:

10 speca gogozhare

40 gr gjalp ose vaj ulliri

250 gr gjizë pa kripë

150 gr krem kosi

3 thelpinj hudhra

1 lugë gjelle koper të grirë

50 gr arra (opsionale)

Kripë dhe piper i zi

Përgatitja:

Lajmë dhe pastrojmë specat, i thajmë ato dhe i vendosim në furrë për tu pjekur për 20 minuta, në temperaturë 200 gradë Celsius.  I vendosim në një tas, i mbulojmë ato për 10 minuta e më pas i qërojmë nga lëkura.

Më pas i presim në shirita.

Shkrijmë gjalpin dhe skuqim specat në gjalp për 5 minuta.

Në një tigan tjetër vendosim përsëri pak vaj ose gjalp, hudhrat, gjizën dhe i kaurdisim për 5 minuta.

Shtojmë kremin e kosit dhe rregullojmë shijen me kripë, piper të zi dhe koper.

Shtojmë në tasin me gjizë specat e skuqur, i përziejmë mirë dhe shtojmë në fund arra të copëtuara.

E shërbejmë të ngrohtë.

Programe të tjera

Shiko të gjitha