Receta e ditës - Tortë me mollë e rrush të thatë dhe 'Spaghetti carbonara' / Pjesa e dytë

5 Mars 2020, 14:45

Spaghetti karbunara

Përbërësit:

400 gr spaghetti

150 gr pançetë

100 gr djathë pekorino

2 të verdha veze

1 vezë e plotë

Kripë

Piper i zi nga mulliri

Përgatitja:

Në një tigan të ftohtë vendosim pançetën të prerë në kubikë ose shirita 2 cm.

Në tasin ku kemi grirë djathin shumë imët, shtojmë 2 të verdha veze, 1 vezë të plotë dhe I trazojmë mirë derisa të na formohet një masë e plotë. Shtojmë pak piper të zi dhe I trazojmë përsëri.

Ndërkohë trazojmë pançetën derisa ajo të marrë ngjyrë të kuqerremtë dhe të ketë nxjerrë yndyrën e saj.

Ndërkohë ziejmë makaronat në ujë të bollshëm të valuar me kripë, 2 minuta më pak se minutazhi I shkruar në etiketë.

Largojmë pançetën e skuqur nga tigani, duke lënë aty yndyrën, shtojmë gjysmë garuzhde me lëng makaronash në tigan. Lëmë që makaronat të përthithin pak lëngun. Largojmë tiganin nga zjarri duke e lënë t’i bjerë temperatura për 3-4 sekonda. Shtojmë salcën me djathë, vezë e piper, e trazojmë me shpejtësi, e vendosim përsëri tiganin në zjarr derisa të formohet një salcë kremoze. Shtojmë dhe pançetën e skuqur, duke lënë vetëm pak në tas për ta shtuar në fund kur ta servirim.

Programe të tjera

Shiko të gjitha