Rreze Dielli - Emisioni 3 Shkurt 2023

3 Shkurt, 16:14

Zonja Albana solli dy receta plot shije në “Rreze Dielli”: Makarona me rikota dhe Tavë me lakër armë. I ftuar në këndin e kuzhinës pastiçieri Selam Allaraj, djali nga Kukësi tregoi për Rreze Dielli se si përgatitet brumi i “Pasta Frolla”, me këtë brumë mund të përgatiten biskota të ndryshme dhe krostata. Erdona Bjeshkaj në rubrikën “Bëje Vetë” sugjeroi dy maska me përberës që të gjithë i kemi në shtëpi. Maskë anti-moshë që lufton rrudhat dhe një maskë krem për largimin e rrathëve të errët dhe qeskave poshtë syve Në një lidhje skype me Rahela Pashaj, vajzën durrsake që jeton në Itali. Studentja ekselente shqiptare na ka bërë krenarë, e përzgjedhur nga 3181 aplikime të paraqitura nga drejtuesit e Shkollave në Itali, ajo bëhet pjesë e listës së 25 nxënësve më të mirë në Itali, ndërsa është vlerësuar dhe nga Presidenti Italian Sergio Mattarella me çmimin “Alfiere del Lavoro”. Një histori suksesi e gruas shqiptare. Suela Plaka emigroi 20 vite më parë drejt vendit fqinj, ashtu si shumë të rinj të tjerë, në përpjekje për të realizuar veten dhe aspiratat e saj. Ndjeshmëria ndaj çështjeve sociale e çoi drejt angazhimit në politikë, ku sot kandidon si këshilltare në Lombardi në provincën e Bergamos. Suela Plaka përveç angazhimit të saj në politikë merret dhe me promovimin e Shëndetit Publik dhe si profesioniste e lirë në një studio Nutricionizmi. E pyetur për sfidat më të mëdha për ushqyerjen e shendetshme nutricionistja theksoi se sot “fjala dietë është zëvendësuar me stil jetese” dhe të gjithë duhet të përpiqemi të kemi një jetë të ekuilibruar dhe të shëndetshme.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha