Sallatë me thjerrëza dhe arra nga zonja Vjollca

14 Prill 2020, 11:41

Sallatë me thjerrëza dhe arra 

Përbërësit: 60 gr thjerrëza 2 gjethe dafinë 2 degë selino 2 lugë gjelle mjaltë Pak spec djegës Pak kurkuma Pak ujë (1 lugë) 80 gr arra 1/2 tufë sallatë jeshile 100 gr djathë i bardhë 1 degë mente 1 degë borzilok 1/2 tufë majdanoz 3 lugë gjelle uthull 2 lugë kafe mjaltë 4 lugë gjelle vaj ulliri Kripë 

Përgatitja: Fillimisht ngrohim furrën në temperaturën 180 gradë Celsius. Në një tenxhere me ujë të bollshëm vendosim thjerrëzat, selinonë dhe 2 gjethe dafine dhe i lemë të ziejnë në temperaturë të ulet për 20 minuta. Ndërkohë në një tas vendosim 2 lugë mjaltë, pak spec djegës të copëtuar, pak kurkuma dhe pak kripë. Mund të shtojmë dhe 1 lugë ujë derisa të na formohet një pastë e trashë. Më pas me këtë salcë përziejmë arrat që ato të vishen mirë dhe i vendosim në një tavë të vogël ku kemi vendosur një letër pjekje. I vendosim arrat në furrën e parangrohur për 15-20 minuta, gjatë pjekjes i përziejmë derisa ato të marrin një ngjyrë të verdhë të theksuar.Ndërkohë kullojmë thjerrëzat dhe i vendosim përsëri në tenxhere duke larguar gjethet e dafinës. Përziejmë në një tas uthullën me 3 lugë vaj ulliri, 2 lugë të vogla mjaltë, kripë dhe piper të zi. E trazojmë mirë dhe e shtojmë tek thjerrëzat që janë akoma të ngrohta dhe i mbulojmë me kapak në gjysmë. Sallatën jeshile e vendosim në një pjatancë. Më pas grijmë nenexhikun, borzilokun dhe majdanozin dhe e shtojmë në tenxheren me thjerrëza dhe selino. I trazojmë mirë dhe më pas i vendosim thjerrëzat mbi sallatën jeshile, shpërndajmë më pas arrat e pjekura dhe pak djathë të bardhë të thërrmuar.

Programe të tjera

Shiko të gjitha