Shëndetlie tradicionale me arra nga zonja Albana

9 Prill, 11:50

Shëndetlie tradicionale me arra

Përbërësit:

 • 3 gota miell
 • 1 gotë sheqer
 • 2 lgj mjaltë
 • 3 kokrra vezë
 • 2 fk arra
 • 1 lç sodë buke
 • 1 fç gjalpë
 • 3 fk ujë
 • 1 lgj kakao
 • 1 bustinë vanilje

Për sherbetin:

 • 3 gota sheqer
 • 2 e ½ gota ujë
 • 1 limon

Përgatitja:

Në një enë përziejmë vezët me sheqerin, mjaltin, gjalpin, ujin dhe në fund arrat, sodën e bukës, miellin dhe kakaon. E punojmë mirë brumin dhe e vendosim në një tavë të lyer me pak gjalpë. E nivelojmë mirë me dorë dhe më pas e lyejmë me një të verdhë veze. Me majën e një piruni shpojmë shëndetlien vende-vende dhe e vendosim të piqet në furrë të parangrohur për 30 minuta. Pasi ëmbëlsira është pjekur e ndajmë në rombe mesatare dhe e sherbetosim.