Supë krem karrotë me patate nga zonja Vjollca

8 Qershor 2020, 10:33

Supë krem karrotë me patate

Përbërësit:

1 qepë dhe 1 thelpi hudhër

4 karrota

3 patate

1/2 gotë lëng portokalli

600 ml lëng perimesh

kripë dhe piper të zi

1 gotë qumësht

pak vaj ulliri

Përgatitja:

Ngrohim vajin dhe aromatizojmë atë me I thelpi hudhër. Shtojmë qepën dhe e kaurdisim atë sat ë zbutet. Shtojmë karrotat të prera në feta I kaurdisim sëbashku me qepën dhe I shuajmë ato në 1/2 gote lëng portokalli. E lëmë sa karrota të përthith lëngun e portokallit dhe shtojmë patatet dhe lëngun e perimeve. Rregullojmë shijen me kripë dhe piper dhe lëmë perimet të ziejnë për 25 minuta. Kalojmë supën në blender dore dhe e kthejmë atë në krem. E vendosim përsëri në zjarr dhe shtojmë 1 gotë qumësht ose 100 ml krem pure. E servirim duke e shërbyer me disa gjethe majdanozi.

 

 

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha