Supë me brokoli, patate dhe lulelakër nga zonja Albana / Plot shije dhe vlera

13 Qershor, 11:35

Supë me brokoli, patate dhe lulelakër

Përbërësit:

  • 1 kokë brokoli
  • 1 kokë lulelakër
  • 1-2 patate mesatare
  • 1-2 karrota
  • 1 qepë të vogël
  • 1 litër ujë
  • 1 tufë kopër
  • Kripë, piper

Përgatitja:

Fillimisht vendosim patatet të ziejnë në ujë me kripë për rreth 15 minuta. Ndërkohë kaurdisim një qepë të grirë imët së bashku me karrotat. E shtojmë qepën dhe karrotën në tenxheren e supës ku kemi zjerë pataten. Shtojmë brokolin dhe lulelakrën të ndarë në lule. Rregullojmë shijen e supës me kripë, piper, kopër dhe e lemë të ziejë për rreth 10 minuta. Supën mund t’a servirim siç është ose mund t’a kthejmë në pure.