Supë me miell misri, e shijshme dhe me pak kosto nga zonja Albana

31 Maj, 11:47

Supë me miell misri

Përbërësit:

 • 2 lugë miell misri
 • 2 lugë vaj ulliri
 • 2 thelpinj hudhre
 • 1 majë luge spec i kuq
 • 2 lugë ajkë
 • Majdanoz i grirë hollë
 • Kripë, piper i zi

Përgatitja:

Në vaj të nxehtë hedhim miellin e misrit dhe në temperaturë të ulët e kaurdisim duke e përzier vazhdimisht. Pasi mielli të ndryshojë pak ngjyrë shtojmë një majë luge spec të kuq pluhur dhe hudhrat e shtypura. E trazojmë 2-3 herë dhe më pas shtojmë 4 filxhanë ujë të nxehtë. E përziejmë mirë, vendosim kapakun dhe e lëmë supën të ziejë për 20 minuta. Në fund hedhim majdanozin e grirë imët dhe ajkën e holluar me pak ujë. E lëmë 2 minuta të marrë valë, e largojmë nga zjarri dhe e shërbejmë menjëherë të ngrohtë.

Programe të tjera

  Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

  Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha