Supë trahana me salcë dhe domate të freskëta nga zonja Albana

6 Qershor, 11:49

Supë trahana me salcë domate

Përbërësit:

 • 3 lgj vaj ulliri
 • 100 ml qumësht
 • 6 lgj trahana
 • 1 lgj gjalpë
 • 1 spec i kuq
 • 2-3 lgj salcë domate
 • Domate të freskëta
 • Kripë
 • Piper i zi
 • Piper i kuq
 • Bukë sipas dëshirës

Përgatitja:

Vendosim domatet dhe specin e kuq të marinuar në furrë për 10 minuta në 200 gradë. Ndërkohë trahananë e tresim në pak ujë me qumësht.

Vendosim rreth 800 ml ujë në një tenxhere të vlojë dhe më pas shtojmë masën e trahanasë. Në frulator kalojmë salcën e domates bashkë me specin dhe domatet e pjekura. E shtojmë tek supa me trahana, e lëmë të marrë valë për pak minuta dhe në fund rregullojmë shijen me kripë e piper. Bukën e prerë në kubikë e kalojmë në një tigan dhe e servirim mbi supë.

Programe të tjera

  Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

  Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha