Tavë dheu me mish viçi dhe gjizë nga zonja Albana

7 Qershor, 12:05

Tavë dheu me mish viçi dhe gjizë

Përbërësit:

 • 400 gr mish viçi
 • 1 qepë
 • 1 lgj gjalpë
 • 3 lgj vaj ulliri
 • 3 thelpinj hudhër
 • 2 lgj salcë domate
 • 400 gr gjizë
 • 40 gr miell misri
 • Nenexhik
 • Piper i kuq
 • Kripë, piper i zi

Përgatitja:

Mishin e viçit e presim në copa të vogla dhe e ziejmë me pak kripë. Qepën e grirë imët e kaurdisim me pak gjalpë dhe vaj ulliri. Më pas shtojmë copëzat e mishit, salcën e domates, gjizën dhe erëzat. I lëmë të marrin pak valë dhe në fund shtojmë miellin e misrit. E lemë për 5 minuta dhe më pas e kalojmë gatimin në një tavë dheu të cilën e kemi nxehur më parë në furrë. E lëmë tavën e dheut në furrë aq minuta sa sipërfaqja të ketë marrë ngjyrë të artë dhe të ketë dalë yndyra sipër.

Programe të tjera

  Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

  Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha