Tavë me patëllxhanë role, shije speciale nga zonja Albana

12 Prill, 11:39

Tavë me patëllxhanë role

Përbërësit:

 • 4 patëllxhanë
 • Vaj me erëza për marinimin e patëllxhanëve

Për kimën:

 • 300 gr mish i grirë
 • 1 spec i kuq
 • 1 spec jeshil
 • 1 qepë
 • 1 kokë hudhër
 • 1 tufë majdanoz
 • 1 lgj salcë e koncentruar
 • 2 lgj vaj ulliri
 • Kripë, piper i zi, piper i kuq

Për salcën:

 • 200 ml salcë domate
 • 1 lç piper i kuq
 • Vaj ulliri
 • Kripë, piper i zi

Përgatitja:

Presim në feta patëllxhanët. I lyejmë me erëzat dhe vajin duke i lënë të marinohen. Ndërkohë përgatisim kimën duke kaurdisur qepën e grirë imët, mishin e grirë dhe specat e prera hollë. Shtojmë në fund majdanozin dhe erëzat dhe mbushim patëllxhanët. I bëjme role dhe i vendosim në tavë. Sipër shtojmë salcën e domates me erëzat dhe e vendosim tavën në furrë në temperaturën 180 gradë Celsius për 35 minuta.