Tavë verore me speca, patëllxhanë dhe domate të mbushura nga zonja Albana

9 Qershor, 11:58

Perime verore të mbushura me oriz pa mish

Përbërësit:

 • 3 speca për mbushje
 • 2 domate të mëdha
 • 1 patëllxhan
 • 1 qepë e grirë
 • 3 qepë të njoma
 • 1 domate në kubikë
 • 1 thelpi hudhër
 • 200 gr oriz
 • 200 ml ujë
 • Vaj ulliri
 • Kripë, piper, nenexhik
 • Majdanoz, koper

Për salcën:

 • 1 lgj salcë koncentrat
 • 200 ml uje
 • 1-2 patate
 • Vaj ulliri
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Pastrojmë perimet për t’i bërë gati për mbushjen. Pjesën e brendshme të domateve e grijmë në rende dhe së bashku me tulin e patëllxhanëve e kalojmë në një blender duke e kthyer në salcë. Kaurdisim qepët e grira imët, shtojmë salcën me domate dhe patëllxhanë, hudhrën dhe orizin. I kaurdisim për pak minuta dhe më pas shtojmë pak ujë. Rregullojmë shijen me kripë, piper dhe bimë aromatike. Me masën e përgatitur mbushim specat, domatet, patëllxhanin dhe i vendosim në një tavë. Hollojmë një lugë salcë të koncentruar me një gotë ujë, shtojmë kripë dhe piper të zi dhe e hedhim në tavën me perime të mbushura. Në qendër vendosim dhe një patate të prerë. E vendosim tavën të piqet në furrë të nxehtë në temperaturën 180 gradë Celsius.  

Programe të tjera

  Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha