POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

'Kufijtë'/ Ish-kryeministri Sali Berisha shpërthen ndaj Thaçit: Po i fal Serbisë 4 komuna

Hashim Thaçi dhe Sali Berisha

Ish-kryeministri Sali Berisha përplaset sërish në distancë me Presidentin e Kosovës Hashim Thaçi për çështjen e ndryshimit të kufijve. Sipas Berishës, i cili i referohet një dokumenti që e publikon në profilin e tij në Facebook, Thaçi po e copëton Kosovën dhe do t’i falë Serbisë katër komuna: Mitrovica e Veriut, Zveçani, Leposaviqi dhe Zubin Patoku.
 

POSTIMI I PLOTË

Termi “korrigjim kufijsh” midis Kosoves dhe Serbise, eshte thjesht produkt i kuzhines se Beogradit!

Te dashur miq, ketu me poshte keni nje dokument te kuzhines se Beogradit, ne te cilen flitet jo per ndarje apo coptim te territorit te Kosoves por per korrigjim te kufijve midis Serbise dhe Kosoves si dhe per marreveshje ëin-ëin midis ketyre dy vendeve. Sipas ketij dokumenti:

1- "korrigjimi" i kufijve, term qe perdor sot Beogradi dhe argatet e tij ne Prishtine, nenkupton as me shume dhe as me pak se sa ti kalojne Republikes se Serbise kater komuna, konkretisht Mitrovica e Veriut, Zveçani, Leposaviqi dhe Zubin Patoku.

2- Kjo, sipas kuzhines se Beogrdit do te ishte nje marrveshje ëin-ëin, pra qe do te fitonin te dy palet.

3- Ne firmosjen e kesaj marreveshje duhet te jete Edi Rama! Mendoj se ky dokument nxjerr lakuriq argatet e Beogradit qe perpiqen te mashtrojne shqiptaret me spekullime semantike te pregatitura ne kuzhinen e kryeqendres se Serbise dhe te servirura ne takime obskure te argateve te saj shqipfoles albanofob.

 

/l.q.
Komento

Komente

 • Skender: 09/08/2018 19:42

  Vetem ti nuk duhesh me fol o trathtar i kombit ti je mbeturina ma e madhe qe egziston

  Përgjigju
 • Mala: 09/08/2018 18:16

  Hbai dy miqet e jetes t endeEnveri dhe Miloshi, me automatizem sot u shpallen dy armiqet e tu.Vertete genjeshtra nuk ka asnje kuptim tash.Po ti mor malok, Enveri te nxirrte nga dera,ti futeshe nga dritarja, aq i perkushtuar ishe ndaj "Shoku Enver" Ishe i tille apo te derguan serbomalaziasit per spiunim.Kjo njera eshte>Ti kishe krenari biografike,kur te ipoej shurra e Enverit ta dergoje ne Parise per analiza,Kjo ishte kenaqesia jote jetesore,Ti malok nuk e rrenove Enverin,vala e renies se komunizmit qe nga Gedanjeski polak, Demonstratat e marsit 1981 ne Kosove,qe pekrunder sakrifices nuk u ndalen deri ne fitoren e 10 Qershorit 1999,sepse po te dnaleshin Koswova sot nuk do te ishte as shprehje gjeografike e jo Republike e Pavarur. Ti mbaje goglat e Ramizit,deri sa ju premtoj qe regjistrimi i partive politike do te fillon qe neser,Ti turr e vrap shkove ta rrembesh lajmin e marathonomakut meshtrues, dhe ju mora mikrofonin studenteve te shpallesh kete Lajme nga goja e Ramzit te studentet,Renien e Enverit,atehere i vdekur, nuk e bere ti fare,se ti ia lemoje goglat,por era e demokracise qe nga gedanjski e deri ne r eniet e sistemeve komuniste ne teresi.Ti leht i ke shqiptaret armiq,por serbet,per shkak te gjenit tend, kurre as nuk i kishe ne titizem,kur u bere UDB=ash e as me vone Bulatoviq,Fazliq e shume si keta ta shpjegojne ADN tende politike e kombetare.

  Përgjigju
 • I pa besushmi: 09/08/2018 17:01

  Nuk kane ngelur Kosovaret,tu japi keshilla nje tradhetar,kriminel si sali qeni.Shume e drejte ne se jep zona me pop.serb dhe merr zona me pop.shqiptare.

  Përgjigju
 • Gzimi: 09/08/2018 14:34

  Shume mire do beje. Ato jane 4 komuna vetem me serbe qe edhe sot jane jashte kontrollit te Kosoves, dhe qe ju shtuan artificialisht Kosoves kur asaj ju hoq Presheva etj. Secili shtet te mbaje racen e vet e keshtu gjerat do shkojne shume me mire e ne paqe per brezat qe do vijne.

  Përgjigju
 • Sula: 09/08/2018 14:21

  Dhe ishe kundra Kosoves sot bon pateiotin . Kosova ka udhheqsit dhe popullin e vet dhe e din ato si veprojn per te miren e tyne . Gjithanej fo me hy , ne atje ku nuk te nxe

  Përgjigju
  • Bureto: 09/08/2018 17:04

   Ky, nëse në themel ka vërtet shkëmbimin e territoreve, është një proces i gjatë dhe shumë i vështirë. Kështu si duket është vetëm fillimi dhe shërben për të tatuar pulsin e opinionit publik në të dy vendet, Kosovë dhe Sërbi. Gjithsesi mendoj se në proces under ground nuk janë jashtë ndërkombëtarët, por dhe Shqipëria. Mendoj se në finale, nëse do të ketë një të tillë, do zgjidhet përfundimisht problemi i Kosovës, njohje e plotë ndërkombëtare e saj, si dhe nga Serbia dhe hapja e rrugës së Kosovës për në BE dhe Aleancën euro-attlantike dhe antëarësim në OKB. Kam përshtypjen se komentatori Gzim shpreh një të vërtetë. Sërbia kur lejoi krijimin e Krahinës Autonome të Kosovës për të ndryshuar balancën etnike aty futi artificialisht komuna ne shumicë serbe ashtu siç la jashtë Luginën e Preshevës, një territor historikisht tërësisht shqiptar. Sidoqoftë këtë territor ku kalon autostrada Nish-Selanik, vështirë se Sërbia do ta lejojë. Kjo mendoj unë do të jetë dhe nyja gordiane e bisedimeve.Veç nëse do të ndodhë e paimagjinueshmja që t'i shkëputet Kosovës, Mitrovica dhe Trepçe. Por deri kltu nuk besoj se do të jetë shqiptar që do ta pranojë.Vërtet kemi të bëjmë me një puzzle, problem shumë të ndërlikuar.