• Kultura

  130-vjetori i lindjes, Akademia e Shkencave nderon Myderrizin! Xhufi: Teza e tij mbi emrin e shqiptarëve, interesante

  Akademia e Shkencave nderoi veprimtarin orientalistin Osman Myderrizin në 130-vjetorin e lindjes. Historiani Pëllumb Xhufi, përpos kontributit të...

 • Kultura

  Promovohet “Një jetë në fluturim” i poetit Drago Siliqi, Laura Konda rrëfen të atin

  Gazetarja Laura Konda promovon librin e të atit, poetit edhe kritikut Drago Siliqi “Një jetë në fluturim” te Kalaja e Tiranës. Konda rrëfen se...

 • Kultura

  Redi Hasa, violonçelisti shqiptar që mori pjesë në OSCAR

  Violonçelisti shqiptar Redi Hasa mori pjesë në Oscar 2021. Kolona zanore e realizuar për dy filmat triumfues “Nomadland” dhe “The father” mban...

 • Kultura

  Promovohet ‘Mbyllur për pushime’, shkrimtari: Rrëfimi i ngjarjeve gjatë Luftës së Dytë Botërore bëhet nga humbësit

  Stefan Çapaliku promovoi romanin “Mbyllur për pushime” tek instilacioni “Reja”. Në qendër të romanit janë ngjarjet gjatë Luftës së Dytë...

 • Kultura

  Dita Botërore e Librit⁄ Ekspozohen ‘thesaret’ e sekuestruara gjatë regjimit komunist të Mit’hat Frashërit

  Në Ditën Botërore të Librit edhe e të Drejtës së Autorit në Bibliotekën Kombëtare është çelur ekspozita me libra të sekuestruar gjatë regjimit...

 • Kultura

  In memoriam për Hasan Tahsinin⁄Rexhep Mejdani: Duhet të vendoset në panteonin kombëtar të diturisë

  Akademia e Shkencave organizoi veprimtarinë jubilare për 210-vjetorin e lindjes dhe 140-vjetorin e ndarjes nga jeta të filozofit edhe veprimtarit...

 • Kultura

  ‘Nga dëshira për të jetuar’, Sokol Zekaj: Poezia për mua, është vet qenia ime! (VIDEO)

  Në jetën e tij letrare, poeti Sokol Zekaj, sa herë që ka botuar një libër ka ndalë, për të reflektuar mbi atë që ka bërë. Pas vëllimit më të...

 • Kultura

  100 vite⁄ Ekspozohen dokumentet e Seancës I Plenare. Diskutimi i deputetëve për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë!

  Arkivi i Shtetit ka ekspozuar dokumentet origjinale të seancës së parë plenare në Parlamentin Shqiptar. Historiani Myrteza Sharra rrëfen nivelin e...

 • Kultura

  Restaurohet filmi “Vitet e pritjes”, premiera në Festivalin e Filmit “GoEast” në Gjermani (VIDEO)

  Pas restaurimit të filmit “Vitet e pritjes” me regji të Esat Musliut Arkivi Qëndror i Filmit prezantoi premierën e tij botërore në Festivalin e...

 • Kultura

  Rrëfimi i dramaturgut për Serafin Fankon, si ‘Felini i teatrit shqiptar’

  Stefan Çapaliku rrëfen kontributin e Serafin Fankos në teatrin shqiptar. Dramaturgu ndalet tek bashkëpunimet e ngushta në fillim vitin e viteve...