1 vjeçari me HIV/AIDS i infektuar nga mjekët? Harxhi: Të bëhet hetim i hollësishëm! Gratë të mos neglizhojnë testin gjatë shtatzënisë

TIRANË- Një ditë më parë u konfirmua se një fëmijë 1-vjeç ka rezultuar pozitiv me HIV/AIDS ndonëse nëna dhe babai ishin negativ, e për këtë mjeku Arjan Harxhi tha se kanë nisur hetimi epidemiologjik. I ftuar në ‘Sot Live në Shqipëri’ me gazetarët Migena Sotiri dhe Nertil Agalliu, Harxhi tha se mjekësia shqiptare i ka kapacitetet për të bërë investigimin.

“Është një ngjarje e veçantë, duhet të investigohet për të parë kush kanë qenë rrugët e transmetimit, janë ose nga prindi (nëna) që është negative, ose rrugë të tjera që duhet të vlerësohen nga një investigim i hollësishëm.

Nuk ka nevojë për ndonjë analizë të veçantë, ka nevojë për një vlerësim investigim, epidemiologjik hap pas hapi për të parë mënyrën e transmetimit. I kemi mundësitë që si fëmijët dhe të rritur të trajtohen, kemi pasur shumë raste të fëmijëve të trajtuara. Në 30 vjet histori në Shqipëri, rastet e para kanë qenë me gishtat e dorë që mund të jenë infektuar nga gjaku i pakontrolluar. Standardet kanë ndryshuar, ka teste shumë të sofistikuara. Janë raste shumë të rralla, kur personi mund të jetë në fazën e parë të sëmundjes, këto janë detaje që më shumë do i nevojiten ekspertëve që do u nevojiten ekspertëve”, tha ai në Report Tv.

Protokolli parashikon që çdo gra shtatzënë duhet të bëjë të paktën 1 herë gjatë 9 muajve testin, mirëpo Harxhi thotë se kjo në shumicën e rasteve ka mbetur në letër. Vihet re një rritje krahasuar me vitin e kaluar, por gjithsesi, nuk duhet të neglizhohet kurrsesi.

“Shumica nuk e bëjnë gjatë shtatzënisë, kemi një rritje nga vjet në sivjet, mjeku obstetër, kur bën eko për mirërritjen e shtatzënisë duhet të bëjnë edhe testet për HIV/AIDS”, u shpreh Harxhi.

Mjeku e vë theksin edhe në shtimin e numrit të testeve vullnetare. Ai thekson se ka një ndërgjegjësim të ulët të popullatës për të shkuar e për të bërë vullnetaritsh teste, kjo me shumë gjasa për shkak të ndrojtjes. Harzhi këmnëgul  që edhe mjekët do duhët të kërkojnë më shumë teste, për rastet e dyshuara.

"Niveli i testimeve vullnetare është i ulët. Ndërgjegjësimi i popullatës është i ulët. Testi i HIV nuk është një analizë rutinë, por një test i veçantë që duhet të kërkohet si nga pacienti apo edhe nga mjeku, numri është i ulët, ne synojmë që të rrisim ndërmjetësimin, që të rritet numri i personave që vet testohen, por edhe nga mjekët që të kërkojnë më shumë”, tha Harxhi.

Kujtojmë që një ditë më parë, në ditën Botërore kundër HIV/AIDS u konfirmua se 1 fëmijë 1 vjeç është infektuar me HIV AIDS. Ai dyshohet të jetë infektuar nga shërbimet shëndetësore që i kanë ofruar.

Ndërkohë, sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik, gjatë vitit 2022 janë identifikuar 80 raste të reja me HIV-AIDS. Gjatë këtij viti, numri më i lartë i rasteve të diagnostikuara i përket gjinisë mashkullore, ku nga 80 raste, 61 janë meshkuj. Sipas të dhënave, infektimi me virusin HIV nëpërmjet marrëdhënieve seksuale të pambrojtura është mënyra kryesore e  transmetimit; 96% e rasteve te diagnostikuara i përkasin kësaj mënyrë.

B.K./K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Dr_De: 02/12/2022 16:31

    Kryeni testin e ADN te treve nenes ,babait ,femijes !!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

FOTOT/ Qiramarrësit kthejnë banesën në ‘shtëpi bari’, pronari gjen 10 ton dhe në dhomën e gjumit

FOTOT/ Qiramarrësit kthejnë banesën në ‘shtëpi bari’, pronari gjen 10 ton dhe në dhomën e gjumit