10 filmat që duhen parë patjetër këtë muaj

10 filmat që duhen parë patjetër këtë muaj

Dokumentari

Filmat më të mirë për t’u parë këtë maj

Maji parashikon një sërë filmash të rinj. Është publikuar vazhdimi i vonuar i Top Gun, një dokumentar për të festuar jubileun e Mbretëreshës dhe dy tmerre rrëqethëse për fëmijët me superfuqi.

1.Po ndodh

Drama bindëse e Audrey Diwan zhvillohet në Francë në vitin 1963, por tema është po aq aktuale sa ka qenë ndonjëherë. Bazuar në një kujtim të Annie Ernaux, Happening (ose L'événement, për të përdorur titullin e tij francez) sillet rreth Anne (Anamaria Vartolomei), një studente premtuese e klasës punëtore. Pasi ajo mbetet shtatzënë, ajo është e vendosur të bëjë një abort, pavarësisht se procedura më pas ishte e jashtëligjshme në Francë. Por ajo shpejt e kupton se askush nuk do ta ndihmojë atë, dhe mjaft njerëz do të qëndrojnë në rrugën e saj. Fituesja e çmimit kryesor në Festivalin e Filmit në Venecia të vitit të kaluar, Happening “kapi vetminë e tmerrshme që mund të vijë me ndërprerjen e një shtatzënie të padëshiruar”, thotë Shirley Li në The Atlantic, “dhe sa gjykimi për një zgjedhje të tillë mund të jetë edhe më dërrmues se mundësia e shkeljes së një ligji të padrejtë”.

 

2. Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers ishte një serial i fundit i viteve ‘80 dhe fillimi i viteve ’90. Specialiteti i tyre: raste “shumë të vogla” për t’i zgjidhur nga policia. Duke marrë parasysh se sa fitimprurës është tregu i nostalgjisë, nuk është për t'u habitur që chipmunët që shkatërrojnë krimin tani kanë filmin e tyre artistik në Disney+, 30 vjet pas përfundimit të serialit. Nuk është për t’u habitur, gjithashtu, që personazhet e animuar janë vendosur në një mjedis live-action, ashtu siç ishin Tom dhe Jerry në filmin e tyre të vitit 2021. Ajo që është befasuese është se Chip dhe Dale (me zërin e John Mulaney dhe Andy Samberg) nuk janë më detektivë, por aktorë të zhveshur që luajtën në serialet televizive dekada më parë.

 

3.Elizabeth: Një portret në pjesë

I publikuar për të përkuar me festimet e Jubileut Platinum të Mbretëreshës, “Elizabeth: A Portret in Parts” është një dokumentar për mbretërimin 70-vjeçar të monarkut 96-vjeçar. Kjo do të ishte një temë frikësuese për shumicën e kineastëve, por Roger Michell, i cili vdiq vitin e kaluar, sapo kishte bërë regjinë e Nothing Like a Dame, me Judi Dench, Maggie Smith, Joan Ploëright dhe Eileen Atkins, kështu që ai kishte përvojë me shtetasin e titulluar britanik. “I mbështjellë me dashuri dhe mospërfillje të butë, dokumentari i tij impresionist me pamjet e arkivave ofron reflektime të çuditshme mbi një jetë të gjatë detyrës dhe shërbimit”, thotë Allan Hunter në Screen International.

 

4.Kjo shumë di të jetë e vërtetë

Regjisori Andrew Dominik ka bërë tashmë një dokumentar për Nick Cave: One More Time With Feeling, i cili u publikua në vitin 2016. Gjashtë vjet më vonë, vazhdimi është një film performues në të cilin Cave dhe krahu i tij i djathtë multi-instrumentalist, Warren Ellis, kalojnë nëpër disa balada të dëshiruara nga dy albumet e tyre të fundit, Ghosteen dhe Carnage. Shfaqjet janë magjepsëse, por dokumentari është po aq argëtues në interludet mes këngëve, në të cilat Cave flet me zemërim të përzemërt për aranzhimet muzikore të çmendura të Ellis-it dhe tregon një sërë figurash qeramike që ai ka skalitur të Djallit. “Është respekti i qartë i tij [Dominik] për ta si artistë që i bën të dy dokumentet e tij të muzikës Cave kaq të kënaqshme”, shkruan David Rooney në The Hollywood Reporter, “mashtrues në tingullin e tyre, natyrisht, por jo më pak në pamjet e tyre të lë pa frymë dhe qasja e tyre personale intime”.

5.Filmi Bob's Burgers

Pas 12 sezonesh dhe më shumë se 200 episodesh, sitcom-i shumë i dashur i animuar më në fund del në ekranin e madh. Në filmin The Bob's Burgers, një gropë e madhe hapet në rrugë përpara restorantit të ushqimit të shpejtë të familjes Belcher, kështu që fëmijët e guximshëm (me zërin e Dan Mintz, Eugene Mirman dhe Kristen Schaal) hetojnë. Loren Bouchard, krijuesi i serialit, premton një “aventurë misterioze të komedisë muzikore” që ruan ngrohtësinë dhe humorin e zjarrtë të programit.

6.Bekimi

Në skenat hapëse të Benediction, Siegfried Sassoon shkon në Francë për të luftuar në Luftën e Parë Botërore. Është një luftë “ai do të mbijetojë, por kurrë nuk do të shpëtojë”, shkruan David Ehrlich i Indiewire. Biografia e ndjeshme e Terence Davies mbulon famën e Sassoon si shkrimtar, takimin e tij të shkurtër me poetin tjetër kryesor të Luftës së Parë Botërore, Wilfred Owen (Matthew Tennyson) dhe marrëdhënien e tij me Ivor Novello (Jeremy Irvine), mes burrave të tjerë, në një kohë kur homoseksualiteti ishte i paligjshëm.

 

7.Doctor Strange në Multiverse të Çmendurisë

Regjisori i filmit, Sam Raimi, është më i njohur për The Evil Dead dhe trilogjinë Spider-Man me protagonist Tobey Maguire, kështu që kush është më mirë të vendosë tmerrin dhe superheronjtë në një film? “Nuk dihet se çfarë do të gjeni në multivers. Është brenda asaj të panjohure që pezullimi dhe errësira ekziston... Doctor Strange në komike ka trajtuar gjithmonë universe dhe dimensione që ishin mjaft drithëruese, kështu që ne u përpoqëm të sjellim disa nga atë në këtë film.

8.Top Gun: Maverick

Është vonuar, vonuar dhe vonuar përsëri, por Top Gun: Maverick po fluturon në kinema më në fund, saktësisht katër vjet pasi xhirimet filluan në maj 2018. Në filmin e parë të Top Gun, i cili doli në vitin 1986, Tom Cruise luajti si Pete “Maverick” Mitchell, një pilot luftarak në Marinën e SHBA. Gjithë këto vite më vonë, Mitchell-it i jepet puna për të trajnuar një grup të ri pilotësh, duke përfshirë “Rooster” Bradshaw (Miles Teller), djalin e hidhur të shokut të tij të vjetër “Goose”, i cili u vra në Top Gun. Val Kilmer është rikthyer si “Iceman” Kazansky, tani një gjeneral me katër yje, dhe Jon Hamm i bashkohet kastit si një admiral i quajtur “Cyclone”, kështu që ndoshta filmi do të shpjegojë pse pilotët e Marinës kanë të gjithë pseudonime superheronjsh.

9.Të Pafajshmit

Nëntëvjeçarja Ida (Rakel Lenora Fløttum) lëviz me motrën e saj të madhe autike Anna (Alva Brynsmo Ramstad) në një pronë të lartë pranë një pylli. Ajo është e kënaqur të takojë dy fëmijë banues, Ben (Sam Ashraf) dhe Aisha (Mina Yasmin Bremseth Asheim). Por katër miqtë e rinj fillojnë të zhvillojnë fuqi telepatike dhe telekinetike. Michael Gingold në Rue Morgue thotë se “The Innocents” është “filmi horror më rrëqethës, thellësisht shqetësues deri më tani këtë vit, duke evokuar shqetësime psikologjike që do të zvarriten në mendjen tuaj për një kohë pasi ta shihni”.

10.Firestarter

Një nga dy filmat horror për fëmijët me fuqi psikike që do të dalë këtë muaj, Firestarter është përshtatur nga romani i Stephen King-ut i vitit 1980 dhe prodhuar nga Blumhouse (Aktiviteti Paranormal, Get Out). Është historia e Charlene, një vajzë me “pirokinesis”: sa herë që ajo mërzitet, gjërat shpërthejnë në flakë. Përshtatja e mëparshme doli në vitin 1984, me Drew Barrymore në rolin kryesor. Por regjisori i filmit të ri, Keith Thomas, beson se kishte vend për përmirësim./Gazeta Si 

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi