‘Hygo si e treta brengë’, 12 vite punë për Antropologjinë e Artit, Kabo: Dhurata e Alfred Uçit dhe premtimi ndaj Mihal Luarasit për godinën e Teatrit

Këtej e përtej gardhit, studiuesi Përparim Kabo përuron “Antropologjinë e artit” në dy libra nga 800 faqe secili. Mbi 12 vite punë, e një jetë “i rrëmbyer” nga  vorbulla e  artit, filozofi e ka parë Viktor Hygonë, si  “Një brengë të vjetër”, ndërsa  në zanafillë të së qenësishmes në art, ka hulumtuar mbi ato figura e vepra, që ai i konsideron si “Kozmogoni të humbura në eklips”...

“Kjo mbrëmje nuk i takon librit tim, por i takon një tempulli që është arti. Templarët janë artistët, ndërsa pelegrinët jemi ne që jemi rritur me art, që e duam artin e nuk bëjmë dot pa të”, thotë studiuesi e pedagogu Përparim Kabo.

Ndër templarët udhërrëfyes, miq e bashkëpunëtorë të tij, ndalet më gjatë tek dy personalitete, regjisori e dramaturgu Mihal Luarasi e studiuesi Alfred Uçi, i cili e veçonte Kabon si më të mirin e studentëve. Si simbol të kësaj konsiderate akademiku i pat dhuruar stilografin e tij. Në mungesë të tyre, në krah të Kabos janë pasardhësit, Eldoni dhe Albana.

“Veprat e profesor Kabos mund t’i quaj vërtetë monumente arti që ndërtojnë ndërtesat e të gjithë artistëve që ndodhen këtu mes nesh. Në fund më dukej sikur e gjithë jeta e babait ishte mbledhur në të gjithë atë stilograf që ju dhuroi dhe ja ku është monumenti juaj i artit që flet vet”, thotë Albana, e bija e akademikut të ndjerë Alfred Uçi. 

“Ndihem mjaft mirë mes këtyre figurave të shquara të artit e kulturës shqiptare, të mbledhur këtu. Shpesh kemi ndjesinë sikur mungon kjo shtresë, por shikoj me kënaqësi që ekziston dhe është e përfaqësuar nga njerëz të ndritur ndër të cilët jeni dhe ju”, thotë Eldoni, djali i Edi dhe Mihal Luarasit.

“Bisedoja gjatë me Mihalin, çdo natë. Flisnim për teatrin, për poezinë, për kulturën në tërësi... Edhe për godinën e Teatrit kemi folur. Do t’ju them diçka: Unë nuk shkoj tek ArTurbina sepse i kam premtuar Mihalit që nuk shkoj, nëse shembet godina e Teatrit”, thotë autori.

Kabo e rrëfen Hygonë, si të tretën brengë, ndoshta të zgjidhur, pas Faustit tek “Tingulli”, e Princ Vidit tek “Epistolate”. E ndërsa josh lexuesin me dijet enciklopedike të “Antropologjisë së artit”, i premton një tjetër botim me firmën e tij.

“Antropologjia e artit” është përfunduar, ndërsa “Antropologjia e turmës” do të vazhdojë, por me një ndryshim, për të do të porosisë një sallë më të madhe se kjo”, e mbyll fjalën autori.

SI.E./Sh.Sh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Pjeter: 03/06/2022 12:42

  Personalisht do te me pelqente shume per president nje i rangut si Perparim Kabo,por nuk besoj se pranojne te futen ne ate gjyllurdi vullgare,sidomos te pasojne nje zullumqar si Like Mavrria.

  Përgjigju
  • YLLI: 29/07/2022 16:03

   Ku ti blem keto vepra te lutem adresen f.l.m

 • Sondazhi i ditës:

  Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Osmani mirëpret thirrjen e ShBA-së ndaj Serbisë për të tërhequr trupat ushtarake rrotull kufirit

Osmani mirëpret thirrjen e ShBA-së ndaj Serbisë për të tërhequr trupat ushtarake rrotull kufirit