Sot 3 viktima dhe 132 raste të reja me COVID-19! Infektohen 7 mësues në Korçë dhe Përmet! I prekur edhe një nxënës në Gjirokastër

Në 24 orët e fundit janë shënuar 3 viktima dhe 132 raste të reja me COVID-19 duke shënuar një rritje të numrit të rasteve nga një ditë më parë ku u shënuan 106 të prekur. Gjatë ditës së sotme janë shëruar edhe 95 persona, ndërsa raportohet se 3 mësues janë prekur në gjimnazin 'Sami Frashëri' në Përmet dhe një nxënës një punonjëse fasonerie dhe një punonjësi i policisë në Gjirokastër. Covid 19 hyn dhe ne disa nga shkollat e qarkut të Korçës, ku 4 raste mësuesish janë konfirmuar me Covid 19, 2 në Korçë, 1 në Bilisht dhe 1 Ersekë.

Në 24 orët e fundit janë kryer 824 testime dhe janë konfirmuar 132 të prekur me virusin COVID-19 konkretisht të shpërndarë në  31 raste në Tiranë, 15 në Elbasan, 12 në Durrës, 10 në Fier, nga 7 raste në Lezhë, Pogradec, nga 5 raste në Shkodër, Korçë, Mirditë, Berat, nga 4 raste në Lushnje, Përmet, Bulqizë, nga 3 raste në Tropojë, Gjirokastër, Patos, nga 2 raste në Fushë-Arrëz, Kolonjë, nga 1 rast në Has, Vlorë, Librazhd, Kamëz, Ura-Vajgurore.

Gjithashtu kanë humbur betejën me COVID-19, një 58-vjeçare nga Tirana, një 63-vjeçar nga Lushnja, një 66-vjeçar nga Fieri, me sëmundje bashkëshoqëruese.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 185 pacientë, 16 në terapi intensive nga të cilët vetëm 4 pacientë janë të intubuar.

Në 24 orët e fundit 95 qytetarë e kanë fituar betejën me Covid19 duke e çuar numrin e të shëruarve në 7629 që nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën thirrje qytetarëve të mos e ulin vigjilencën për zbatimin e masave antiCOVID.

"Në institucione arsimore, në biznese, në transportin publik, kudo në ambiente të brendshme dhe aty ku nuk ruhet distanca, është e domosdoshme që të vendoset maska në mënyrë të tillë që të mbulojë hundën dhe gojën. Është një ndër masat më efikase që e kufizon përhapjen e infeksionet, sikundër është shumë e rëndësishme të respektohen rregullat e distancimit social dhe të higjienës, për të kufizuar përhapjen e COVID19", thuhet në apelin e Ministrisë

COVID-19 – Statistika (28 Shtator 2020)

Testime totale                     86378

Raste pozitive                    13391

Raste të shëruara              7629

Raste Aktive                       5382

Humbje jete 380 (Qarku Tiranë 180, Durrës 46, Shkodër 40, Elbasan 26, Fier 22, Korçë 19, Lezhë 16, Kukës 10, Dibër 8, Vlorë 7, Gjirokastër 4, Berat 2).

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                  2632

Durrës                  591

Shkodër               391

Elbasan               318

Lezhë                  305

Korçë                   252

Fier                      244

Vlorë                   198

Kukës                  154

Berat                    112

Dibër                    107

Gjirokastër            78

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 17:28
Qarku Korçë, infektohen 4 mësues, rastet i përkasin shkollave të ndryshme 9-vjeçare

Covid 19 hyn dhe ne disa nga shkollat e qarkut të Korçës. 4 raste mësuesish të konfirmuar me Covid 19, 2 në Korçë, 1 në Bilisht dhe 1 Ersekë. Sipas burimeve mësohet se bëhet fjalë për një çift bashkëshortësh punonjës në dy shkolla 9 vjeçare në qytetin e Korçës njeri në shkollën "Naim Frasheri" ndërsa tjetri në shkollën "Sevasti Qiriazi" dhe janë të dy mësues fiskulture.

Kanë rezultuar pozitiv edhe mësuesja e fizikes në shkollën 9 vjeçare "Papa Kristo Negovani" në Ersekë dhe mësuesja e gjuhës frenge në Bilisht. Mësuesit janë zëvendësuar me mësues të tjerë.

Ora 15:55
Infektohen me koronavirus 3 mësues në Përmet, u merret tamponi edhe nxënësve

Janë infektuar me koronavirus tre mësues tek gjimnazi "Sami Frashëri" në Përmet. Ata janë vetëkarantinuar në shtëpi dhe pritet të dalin rezultatet e tamponit. Për momentin mësimi vazhdon normalisht.

Lajmi i të infektuarve u konfirmua nga kryetarja e Bashkisë së Përmetit për Report Tv. Ajo tha se akoma nuk ka një vendim për pezullim të procesit mësimor.

Gjimnazi "Sami Frashëri" do të qëndrojë i hapur, pavarësisht se tre mësues të tij janë konstatuar me koronavirus. Vendimi për mbylljen e tij pritet të ndërmerret nga NJVKSH, e cila deri tani ka gjykuar të mos ndërmerret hapi ekstrem i mbylljes së tij. Të gjithë mësuesve të gjimnazit u janë marrë tamponet të premten dhe sot ka ardhur përgjigja pozitive për tre prej tyre.

Për nxënësit u janë marrë tamponët vetëm atyre që dyshohej se mund të ishin infektuar, por kanë rezultuar negative.

Ora 10:37
Tre raste të reja me koronavirus në Gjirokastër, infektohet një nxënës

Këtë të hënë (28 shtator) në Gjirokastër u raportuan tre raste të reja me koronavirus.

Një prej tyre është një nxënës në shkollën "Koto Hoxhi" në Gjirokastër.

Ndërkohë një tjetër rast është një punonjëse tek fasoneria që u mbyll.

Gjithashtu dhe një efektiv policie i Gjirokastrës rezultoi pozitiv.

Ditën e djeshme (27 shtator) ka pasur një bilanc pozitiv të koronavirusit ku ka pasur më shumë të shëruar se të infektuar.

137 persona fituan betejën ndërkohë që 106 raste të reja u raportuan me covid.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A i përballoni dot pushimet e verës me rritjen e çmimeve?×

Lajmi i fundit

John

Sot i vendosën eksploziv në garazhin e hotelit në Sarandë, historia përsëritet për drejtorin e FSDKSH- së! Një vit më parë tritol në tarracë