Ndërron jetë poeti i njohur i këngëve shqip Agim Doçi! Reagon politika: Do të jetojë në këngët që u dha jetë

Personalitete të fushës së artit dhe politikës kanë përcjellë mesazhe ngushëllimi për ndarjen nga jeta të poetit të njohur Agim Doci. 

Kreu i demokratëve euroatlantikë, Lulzim Basha, përmes një postimi në rrjetin social “Facebook” shprehet se Doçi ishte shembull i artit që mbart vlera të vërteta artistike dhe kulturore.

“I trishtuar nga lajmi për largimin e parakohshëm nga jeta i poetit të muzikës Agim Doçi!

Një personalitet i apasionuar, një shpirt i pasur dhe një tekstshkrues këngësh brilante, Doçi ishte shembull i artit që mbart vlera të vërteta artistike dhe kulturore.

Ngushëllimet e mia më të sinqerta! Mendimet dhe lutjet për familjen Doçi, të afërmit, miqtë dhe kolegët!

Le të prehet në paqen e merituar”,-shkruan Basha.

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, thotë se artisti i poezisë do të jetojë në këngët, të cilave u dha jetë.

“Zemra e Agim Doçit, poetit të talentuar, autorit të teksteve të mijra këngëve, të qindra këngëve për Kosovën, të dhjetra çmimeve të fituara në festivale, që i këndoi pa pushim jetës, atdheut, lirisë, dashurisë dhe njerëzve, pushoi së rrahuri.

Por artisti i poezisë do të jetojë në këngët, të cilave u dha jetë.

U prehsh në paqe, Mjeshtër”,- përfundon Nikolla. 

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ka shprehur ngushëllimet e tij për ndarjen nga jeta të poetit dhe autorit të dhjetëra teksteve të këngëve shqiptare, Agim Doçi.

“Fort i trishtuar për ndarjen nga jeta të Agim Doçit, poetit dhe autorit të teksteve të dhjetra këngëve, fitues i shumë çmimeve në festivale.
Agimi do t’i mungojë artit dhe poezisë shqipe! Ngushëllime të përzemërta familjarëve dhe të afërmve.
U prehsh në paqe”, shkruan Veliaj në rrjetet sociale. 

Poeti i njohur Agim Doçi është ndarë sot nga jeta në moshën 76-vjeçare. Doçi ndodhej prej mëngjesit të së shtunës në reanimacion në Shërbimin e Neurologjisë në QSUT pasi pësoi hemorragji cerebrale.

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • kiri: 25/06/2024 07:37

  nje humbje e madhe,,e parakohshme...agimi ishte nje artist i madh..nje poet i shquar...shteti duhet te kujdeset intensivisht per keta njerez te medhenj,,,ne kontrolle -vizita mjekesore per te parandaluar semundjet per keta njerez te shquar,,,VETEM NEGLIZHENSE SHOH EDHE ME KoMPOZITORET E MEDHENJ SI LALO..,FRANCESK RADI,,,DEDA,,MERDANI,,KABASHI,,FERRI..

  Përgjigju
 • joni: 24/06/2024 23:54

  AGIM DOCI PENE E ARTE E KENGEVE TONA....NA E KE BERE JETEN ME TE GEZUESHME,,EDHE ATEHERE KUR ISHIM NE KOMUNIZEM..I PERJETSHEM QOFSH NE ZEMRAT E SHQIPTAREVE,,.ngushellime familjes e miqve,,,///SHTETI TE INVESTOJE ME SHUME NE SPITALE,,DOKTORE,,ILACE,,,QE TE MOS KEMI IKJE TE PARAKOSHME...NUK KA KAPITAL ME TE CMUAR SE NJERIU... JETA E NJERIUT NUK KA CMIM...///

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Arrestohet i dyshuari që përdori dhunë ndaj forcave të sigurisë në Zveçan vitin e kaluar

Arrestohet i dyshuari që përdori dhunë ndaj forcave të sigurisë në Zveçan vitin e kaluar