Ambasadorët e BE-së në Shqipëri mesazhe për COVID-19, Soreca në shqip: Bashkë mund t'ia dalim

Në Ditën Evropiane të Gjuhëve Ambasadori i BE-së Luigi Soreca dhe Ambasadorët e shteteve anëtare kanë një mesazh të veçantë në gjuhën e tyre amtare. Ata kanë dhënë mesazhe për mbrojtjen nga koronavirusi. Ambasadori i BE-së ka folur edhe në gjuhën shqipe.

"Ne të gjithë mund të flasim gjuhë të ndryshme por sfida jonë kryesore sot ka një emër: koronavirus", shkruhet në njoftim.

"BE dhe shtetet anëtare të saj e kanë mbështetur Shqipërinë në luftën kundër Covid-19 që nga fillimi i pandemisë dhe ne do të vazhdojmë ta bëjmë këtë. Tani e keni radhën ju të bëni pjesën tuaj" tha Soreca.

Ndërsa në gjuhën shqipe, Luigi Soreca thotë: "Mbaj maskën, laj duart dhe ruaj distancën. Bashkë mund t'ia dalim."

Ambasadorja e Suedisë, Elsa Hastad thotë: Përshëndetje unë jam Elsa. Në kohën e koronës është e rëndësishme që të mbani maskë në fytyrë dhe të mbani pak distancë. Pos mos harroni kurrë të doni njëri tjetrin.

Ambasadori i Spanjës, Canalles Montero thotë: Ju lutem për veten tuaj, mbani distancë të sigurt mes vetes dhe njerëzve të tjerë dhe vini një maskë që ju mbulon mirë hundën dhe gojën.

Ambasadori i Sllovenisë, Peter Japelj thotë: E kemi për detyrë të qëndrojmë të shëndetshëm me maskë.

Ambasadorja e Holandës Guusije Korthals Altes: Së bashku e mbajmë koronën larg. 

Ambasadori i Polonisë, Karol Bachura: Kur kolliteni dhe tështini mbuloni mirë hundën dhe gojën. Mbani maskë, lani duart dhe kështu e liftojmë Covid-in. Mbani distancë shoqërore ndaloni përhapjen e virusit në nivel vendor.

Ambasadorja e Greqisë, Sophia Philippidou: Mbroni veten dhe të tjerët përrreth! Kujdesuni për njëri tjetrin!

Ambasadori i Sllovakisë, Peter Spisiak: Le të jemi të përgjegjshëm. Le të mbrojmë njëri-tjetrin. Së bashku do tia dalim mbanë.

Ambasadori i Italisë, Fabrizio Bucci: Armiku i padukshëm ende nuk është mposhtur. Unë mbaj maskë!

Ambasadorja e Francës, Christina Vasak: Mbroni veten tuaj, mbroni të afërmit tuaj nga pandemia e koronavirusit. Respektoni udhëzimet mbrojtëse me shume seriozitet. Lani duart, bvendosni maskë dhe respektoni distanicimin shoqëror. Mos harroni maskën!

Ambasadori i Rumanisë, Mircea Perpelea: Vënia e maskës është për të mirën tuaj, për të mirën e fëmijëve tuaj dhe më e rëndësishmja për një të ardhme shumë më të shëndetshme.

Ambasadori i Hungarisë, Lorant Balla: Le të mbrojmë njëri tjetrin dhe të mbajmë distancë të sigurtë.

Ambasadori i Gjermanisë, Peter Zingraf: Mbajtja e maskës na mbron ne dhe të tjerët!

Ambasadori i Republikës Çeke, Jaroslav Ludva: Ky është një mesazh për të gjithë ne që jetojmë në epokën e koronavirusit. Baza e gjithçkaje është higjena. Nuk duhet nënvlerësuar higjena. Lani duart, lajini më gjatë se zakonisht, lajini mirë e sapun dhe përdorni edhe dezinfektues kundër koronavirusit. Ju lutem, le të mos e nënvlerësojmë higjenën.

Ambasadori i Austrisë, Christian Steiner: Virusi është i rrezikshëm. Mbani distancë fizike edhe kur është e vështirë.

Zëvendësambasadori i Bullgarisë, Miroslav Mitov: Të gjithë e dimë që një vit më parë jeta jonë ishte krejtësisht ndryshe. Rreth dhjetë muaj më parë u shfaq Covid-19. Tani e gjithë bota varet prej saj. Miq, ju lutem mbani maska dhe respektoni sjelljen që lidhet me higjenën. Kështu do t'a kapërcejmë këtë pandemi.

D.P./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Platforma 'Deputeti që duam' dhe votim nga anëtarësia, a e mbështesni mënyrën si partitë po zgjedhin kandidatët e 25 prillit?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Denoncimet e PD-së për inceneratorët, Murrizi: Janë ngritje pazari për gjobë