Ambasadori i Shqipërisë për Finlandën, Ilir Abdi, i paraqet letrat kredenciale Presidentit finlandez, Sauli Niinisto

/ATSH-L.Verdha/-  Ambasadori i Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë i Republikës së Shqipërisë për Finlandën, Ilir Abdi, i paraqiti me 16 Prill Letrat Kredenciale Presidentit të Republikës së Finlandës, Sauli Niinistö, në Pallatin Presidencial në Helsinki.
Pas pranimit të Letrave Kredenciale Presidenti Niinistö zhvilloi një bisedë mjaft të përzemërt me Ambasadorin Ilir Abdiu, që nuk është rezident në Finlandë.
Ambasadori i Shqipërisë në Finlandë, Ilir Abdi, me Presidentin e Finlandës, Sauli Niinistö
Selia e Ambasadës Shqiptare ndodhet në Stokholm. Ambasada Shqiptare e Stokholmit, veç Suedisë, mbulon edhe Finlandën, Norvegjinë dhe Islandën.
 
Të Premten paradite, Ambasadori Abdiu pati një takim të frytshëm pune me Drejtoren për Zgjerimin e BE-së dhe për Ballkanin Perëndimor në Ministrinë e Jashtme të Finlandës, Päivi Laivola Donin de Rosière, si dhe me specialisten për Shqipërinë, znj. Kirsti Hyyppä.
Ambasadori Ilir Abdi me korrespondenten e ATSH-së në Finlandë, Lili Verdha
Në këtë Takim Ambasadori shoqërohej nga Konsullja e Përgjithshme e Nderit e Shqipërisë në Finlandë, Dr. Liliana Verdha.
Para largimit nga Finlanda Ambasadori Shqiptar u njoh me disa prej zonave me rëndësi kulturoro-historike të kryeqytetit të vendit - Helsinkit

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Bizneset ‘me lupë’ për punëtorë, kreu i shoqatës së Fasonerisë në Report TV: Shkak emigrimi, dhe pagat! Presim punëtorë nga Filipinet