Arian Ndoja në vetting, duhet të justifikojë 23 apartamente, 2 lokale, 196 mijë m2 tokë dhe lidhjet me ‘Rrumin’ e Shijakut

Arian Ndoja në vetting, duhet të justifikojë 23 apartamente, 2 lokale, 196 mijë m2 tokë dhe lidhjet me ‘Rrumin’ e Shijakut

Prokuroria Arian Ndoja dhe makina ku u qëllua

DURRES- Prokurori i Durrësit Arian Ndoja, i cili ishte objektiv i një atentati në fillim të muajit nëntor tek rrethrrotullimi i Shkozeti, është pjesë e listës me 120 prokurorë dhe gjyqtarë, të përzgjedhur përmes shortit nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit për t’ju nënshtruar procesit të Vetingut. Sipas vendimit të Komisionit të Vetingut, Ndoja do të verifikohet për ligjshmërinë e pasurisë, pastërtinë e figurës dhe aftësitë profesionale. Për rrjedhojë, prokurori Ndoja duhet të justifikojë me të ardhura të ligjshme 23 apartamente të deklaruara në vitin 2008 dhe në vitin 2016. Gjithashtu, prokurori duhet të justifikojë edhe blerjen e dy makinave me vlerë 34 mijë euro dhe 20 mijë euro.

 Po ashtu, prokurori duhet të justifikojë para Komisionit të Vetingut edhe dy lokale me vlerë 114 600 euro dhe 159 520 euro, ku prokurori është pronar me 100 %, në kushtet kur ku ka nisur karrierën në drejtësi rezulton pa asnjë pasuri të paluajtshme. Objekt verifikimi do të jetë gjithashtu edhe një lëvizje e madhe në pasurisë e bashkëshortes. Bashkëshortja Elderina Frrok Ndoja, e cila ka përfaqësuar si avokate një shtetas për të marrë 45 mijë metra katror tokë shtetërore në Gjirin e Lalzit me vendim të kryegjyqtares së dorëhequr të Durrësit Joana Qeleshi, i kanë dhuruar në 2013, 6 prona në Durrës me sipërfaqe 196 211 metra katrorë.

Pa dyshim edhe lidhje me 40-vjeçarin Aleksandër Laho, i njohur ndryshe edhe si Landi Muharremi, ‘i forti i Sukthit’, por edhe si ‘Rrumi’, do të jetë në fokusin e Vetingut sa i takon pastërtisë së figurës së prokurorit. Aleksandër Laho ishte në makinë me prokurorin Ndoja në momentin e atentatit. ‘Rrumi’, është dyshuar se urdhëroi rrahjen e amerikano- libanezit Fadi Mitri, për çështjen e konfliktit të 45 mijë metra katror tokë shtetërore në Gjirin e Lalzit, por nuk është marrë nën hetim nga prokuroria. Procesi i Vetingut për prokurorin Ndoja do të zgjasë disa muaj, ndoshta deri në fund të vitit 2020.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Xhon: 18/12/2019 14:48

  ILDKPI me ekspertet qe ka inspektore ka vertetuar bazuar ne kontrollin e plote te deklaratave te ketij prokurori qe ka qene ne shkelje te ligjit. Por i duhej prokurorise ta vertetonte kete fakt.

  Përgjigju
 • shqiptari: 18/12/2019 11:58

  Ndyrresira si puna e ketij do ikin nga "sistemi i drejtesise" dhe do gezojne "frutet e punes" se tyre te piset.JANE SI NJE GRUSHT I VETEM FELLIQESIRAT DHE MBROJNE NJERI-TJETRIN.Deri kur do ndodhe kjo padrejtesi ndaj nje populli te vdekur si ky i yni?Deri kur keta bastarde do tallin by... me taksat tona?

  Përgjigju
 • Tarasi: 18/12/2019 10:54

  Ku ka nevojë për veting ky bushtra. Duhet futur direkt brenda

  Përgjigju
 • vlora: 18/12/2019 09:28

  Pyetje:sikur ketij mos ti kishte rene shorti per tu vetuar cfar do behej me te?kjo qenka drejtesia e re?Une mendoj qe nqse do behej pune tamam ky qe ne momentin qe ishte ne makine me ate person duhej pezulluar dhe vetuar jasht radhe.ILKPD esht nje organ inegzistent Asnje pasuri nuk ka kapur e ta coj ne prokurori Perse paguhet nga taxat tona Raseni brenda kryetarin e saj e te zene mend te tjeret qe do vijn me pas Ky prokuror tani po te jet i zgjuar jep doreheqjen dhe shpeton gjithcka.KETE REFORM IDEOVE Z XHAFA? TE LUMT

  Përgjigju
 • dibra: 18/12/2019 09:11

  kapini e futini mren do pinoka, do hajvana me pelerin

  Përgjigju
 • Durrësi: 18/12/2019 06:57

  Arjan Ndojit ti rruani bo*et Ju të gjithë që po komentoni

  Përgjigju
 • LeGo: 18/12/2019 01:04

  Edi Rama duhet te hapi burgun e Spaçit serish per njrz si puna e ketij,ta kuptojne qe pasuria nuk vihet ne kurriz te njrz te thjeshte

  Përgjigju
 • Kokonoz sypula KCK: 17/12/2019 22:52

  Po ILDKPI cfare ka bere me kete kusarrin!!!!ketu njeri eshte muti tjetri kaka

  Përgjigju
 • #Raul: 17/12/2019 21:10

  Ka shume te drejt Raul qe toka ti meret por edhe shtepite dhe tu ndahen fatkeqeve te termetit dhe lokalet te shiten ne ankand dhe leket ti mare shteti

  Përgjigju
 • TONI TIRANE: 17/12/2019 20:44

  Ky ka 23 apartamente, 2 lokale, 196 mijë m2 tokë?????? Si i ka bere? Ky duhet te haje burg mire

  Përgjigju
  • vjeshta: 18/12/2019 06:08

   Dhe cuditërisht ky pleh di të teërhiqet nga detyra dhe do të gëzojë pasurinë e vënë me "djersë"! Këto janë cudirat shqiptare

 • Gestapo: 17/12/2019 20:42

  Paska bo gar me ilir meten kush grabit me teper. Pa veting cojeni direkt ne Rec.

  Përgjigju
  • A.n.: 17/12/2019 23:57

   Fiton Meta se ka edhe arin qe vodhi me mushka

 • Mira: 17/12/2019 20:33

  Futeni ne burg kete plehre se pervec se funderrine e korruptuar i ka duart me gjak ky maskara

  Përgjigju
 • Saleh krundja: 17/12/2019 19:57

  Magjite e Salehustanit. Fshatare krunde dhe pa toke gdhihen sheike dhe marrin peng drejtesine. Vdis Sali ti dale shpirti se Keqes

  Përgjigju
 • Raul: 17/12/2019 19:32

  Urgjentisht këtij hajduti ti bllokohet pasaporta se do fshihet, se një pasuri të tillë nuk mund ta justifikojë dhe Sheiku i Kuvajtit dhe jo me një prokuror spordhjak që rri në tavolinë me kriminelë. Toka e tij duhet të përdoret për ndërtimin e shtëpive të personave të dëmtuar nga tërmeti.

  Përgjigju
  • Tosi: 18/12/2019 17:20

   Dhe 23 apartamentet tu ndahen të pastreheve të tërmetit dhe 600 milion lekët në bankë tu ndahen të pastreheve të tërmetit. Ky horr në koshin e plehrave të shqipërisë bashkë me rrumat që kanë pushtuar ish fermen e sukthit dhe Gjirin e Lalezit.Ky Rrumi ka pushtuar oborrin e gjimnazit në Sukth dhe ka bërë dyqane në sy të gjithë banorëve dhe inspektorëve.

 • Sondazhi i ditës:

  Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Spahiu: Rama pazar me Greqinë, që lejoi Belerin nga burgu të udhëtoj jashtë

Spahiu: Rama pazar me Greqinë, që lejoi Belerin nga burgu të udhëtoj jashtë