Bardhi: Lleshaj takoi në zyrën e tij shoqëruesin e Bashës, i tha se rrezikohet lideri demokrat (LETRA)

Partia Demokratike flet për një takim që ministri i Brendshëm ka pasur në zyrën e tij me punonjësin e gardës që njëherësh është edhe shoqërues i kryedemokratit Basha, takim në të cilin Sandër Lleshaj - gjithmonë sipas PD-së, i ka thënë gardistit Feim Dollapi, se liderit demokrat Lulzim Basha i kanoset rrezik.

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së Gazmend Bardhi  në një letër dërguar ministrit të Brendshëm thotë se Feim Dollapi, punonjës i Gardës së Republikës, me detyrë shoqërues i kryetarit të PD-së Lulzim Basha, e ka informuar sekretarin e PD-së, se ka pasur një takim me ministrin Lleshaj në zyrën e këtij të fundit. Sipas Bardhit, gardisti i ka treguar sekretarit të PD-së, se Lleshaj i ka folur për rrezikun që i kanoset sigurisë së kryetarit demokrat Lulzim Basha. Sipas gardisit, cituar në letrën e Bardhit, ministri Lleshaj i ka kërkuar që shoqëruesi i liderit të opozitës, ta informojë verbalisht nëse Basha vlerëson se kërkon masa shtesë sigurie.

Takimi sipas Bardhit ka ndodhur të premten në orën 15:00.

Bardhi thotë se ministri duhet t'i informojë zyrtarisht, ndryshe do ta konsiderojnë manipulim për qëllime politike duke theksuar se nëse rreziku që i kanoset Bashës rezulton i pavërtetë, atëherë Lleshaj do të mbajë përgjegjësi. "Duke pasur parasysh rrethanat kur dhe si është zhvilluar ky takim dhe shkeljen e standardeve ligjore dhe institucionale nga ana juaj në trajtimin e informacionit që pretendoni se posedoni, përforcohet dyshimi se qëllimi i vërtetë i takimit ka qenë shantazhimi i kryetarit të opozitës", thotë Bardhi.

Në letër, Bardhi i thotë Lleshajt, se nëse një rrezik i tillë do të ekzistonte, ministri duhej ta trajtonte këtë informacion në rrugë institucionale, tek drejtuesit e Gardës së Republikës. Sipas Bardhit, nëse ka rrezik për sigurinë e Bashës apo jo, nuk mund ta vlerësojë një punonjës i thjeshtë i gardës, as vetë Basha që sipas ligjit gëzon mbrojtje.

Në përfundim, Bardhi i shkruan Lleshajt se takimi që ka bërë me shoqëruesin e Bashës është jashtë praktikës ligjore.

"Me këtë qëndrim ju keni shkelur cdo procedurë dhe cdo mënyrë institucionale të trajtimit të kësaj çështje", përfundon letra e Bardhit dërguar ministrit të Brendshëm.

G.M./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A ju duket e drejtë që studentët e pavaksinuar të frekuentojnë auditorët duke rrezikuar shëndetin e të tjerëve?

Komento

Komente

 • Salehu: 17/06/2019 15:37

  Po shko mbushu oj debile prej Kavajet,mi ke nda floket per mesi si Robert Camcakezi,hahahaha

  Përgjigju
 • babo: 17/06/2019 14:25

  pas Babales prap duhet me i besu ketyre genjeshtareve te pacipe?

  Përgjigju
 • thanasi: 17/06/2019 13:33

  po ky lleshaj vetem te jete injorant ti beje keto muhabete me badigartin. duke e ditur ca lloj shtazash jeni ju nuk besoj se e ka bere. po nese e ka bere duhet te shkarkohet diret

  Përgjigju
 • Petriti: 17/06/2019 13:12

  Sander Lleshaj, ata qe e njohin, e dine sesa i rregullt dhe i perpikte qe eshte. Nuk ju ka bere kerkese per njoftim verbal nga ana e Lulushit, por nese e ka bere e ka bere me shkrim dhe pergjigjen tuaj e do me shkrim qe te ruhet si zullumet e tjera qe mbani ne shpine. Nuk ju eci me ministrin sepse menduat se do shkaktoni viktima ne bulevard por ai ua dogji letrat ne dore sepse u tregua shume i matur dhe nuk iu perkul shantazheve tuaja.

  Përgjigju
 • Idioti: 17/06/2019 12:35

  Z.basha pse keni frike ti si budalla je me I vlefshem se sa nje idiot me shume I vdekur

  Përgjigju
 • I pandehuri: 17/06/2019 11:26

  Nese vertet i eshte kercenuar jeta, nje gje eshte e sigurte: kercenuesi i vertete nuk eshte shume larg tij....si nuk ishte shume larg Azem Hajdarit! I duhet gjithnje nje viktime ne krahun e tij per te shpetuar veten!!!!!

  Përgjigju
  • Ilir Floriri: 17/06/2019 12:33

   Natyrisht qe Salehu do te djeg "Kullen e Barit"! Por une me faxhoren i kemi marre masat...!×

Lajmi i fundit

John

Nxori në pritë shokun e fëmijërisë për ta ekzekutuar, prokuroria e Lezhës kërkon 30 vite burg për Mikel Alinë