POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Basha nis negociatat për pjesëmarrjen në zgjedhjet lokale të 30 qershorit

Kreu i Partisë Demoratike, Lulzim Basha ka artikuluar sot për herë të parë pjesëmarrjen në zgjedhjet lokale të 30 qershorit. Kryesia e PD-së pas mbledhjes ka dalë me tre kushte për të marrë pjesë në zgjedhjet lokale.

Tre propozimet e Bashës ishin që të garantohen zgjedhjet e lira me një qeveri tranzitore, që PD të bëhet barrierë për moslejimin e zgjedhjeve fasadë, ndërsa u mandatua edhe për negociatat me partitë e tjera opozitare. Kështu pas nëntë protestave para Kryeministrisë dhe Parlamentit, opozita ka nisur negociatat për pjesëmarrjen në zgjedhje.

Pasdite në orën 17:00 është mbledhur Këshilli Kombëtar i PD-së për të thënë fjalën e fundit mbi pikat e miratuara nga Kryesia. Ndërkohë që LSI-ja ka mandatuar Monika Kryemadhin për të negociuar me Bashën.

KRYESIA E PARTISË DEMOKRATIKE VENDOSI T’I PROPOZOJË KËSHILLIT KOMBËTAR:
1. Partia Demokratike e Shqipërisë të regjistrohet në zgjedhje vetëm pasi të jenë krijuar kushtet për zgjedhje të lira dhe të ndershme. Kriza e rëndë politike në vend, nuk mundëson standardet demokratike për zgjedhje të lira dhe të ndershme. Është provuar se Qeveria e Edi Ramës ka bashkëpunuar me krimin e organizuar për blerjen e votave.

2. Partia Demokratike e Shqipërisë angazhohet në mbrojtje të demokracisë dhe të drejtës së votës së lirë të mos lejojë përveç zgjedhjeve të lira asnjë farsë elektorale; të pamundësojë përmes përshkallëzimit të aksionit opozitar dhe qytetar, mbajtjen e zgjedhjeve fasadë, të diktuara nga krimi i organizuar dhe paratë e pista që shkatërrojnë demokracinë dhe vullnetin e qytetarëve shqiptarë.

3. Të mandatojë Kryetarin e Partisë dhe Sekretarin e Përgjithshëm për të negociuar me partitë politike të opozitës marrëveshjen për garantimin e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme, për mbrojtjen e interesit publik dhe aksionin opozitar për plotësimin e këtyre objektivave, përfshirë, mandatin dhe detyrat e Qeverisë Tranzitore dhe platformën për zgjedhje të lira dhe të ndershme.


m.v./d.ba./Shqiptarja.com
Komento

Komente

 • Kasem gahinji: 18/04/2019 18:17

  Qente e rrahur mblidhen per te kerkuar garanci per zgjedhjet

  Përgjigju
 • Veshgjati Viçidolit: 18/04/2019 18:10

  Kam than une krriç vesh gjate ka me mbet ky culli im Bashe.

  Përgjigju
 • Ben Tironci: 18/04/2019 18:08

  U Bashe o Toç mbaje me shkumbe. Mer ate te Noc Rrokut tani. Me merite ta kapi vendin tat Rudina Hajdari.Kryetare e nderuar e Grupit parlamentar.

  Përgjigju
 • Rob: 18/04/2019 16:14

  Tashme vendi ka Opozit eshte ne parlament

  Përgjigju
 • Dridhe Like: 18/04/2019 15:58

  Debil i lindur,i pashprese,nje deshtak i neveritshem.

  Përgjigju
 • Enea: 18/04/2019 15:55

  C'fare pafyresie,o Zot!

  Përgjigju
 • Populli: 18/04/2019 15:52

  Me i pafytyre e me sharlatan njeri,pasi beri cmos neper bote te shaje e te nxije Shqiperine,pasi krenohet qe Holanda e degjoi,pasi ka 3 muaj qe cirret e uleret se nuk ka zgjedhje me Edi Ramen Kryeminister,vjen nje dite e ben nje pacavure me Monen me kerkesa injorantesh e si pafytyre qe eshte po thote do hyje ne zgjedhje,hy se ate te Rrokut do marresh.

  Përgjigju
 • fieraku: 18/04/2019 15:48

  Rri si shit nashi!

  Përgjigju
 • vlora: 18/04/2019 15:04

  Ik te xhaxhi Rama si sorkadhe tashi

  Përgjigju
 • Cekja: 18/04/2019 14:39

  Filloi Luli duke u lekundur si ne kohen e cadres por megjithate sa kot ben kakardhia se do te futesh si ceco pa nje e pa dy dhe vete do ikesh ne te semes

  Përgjigju
 • Klajd: 18/04/2019 14:28

  Ultimatumet e sateme,o debil po ta merr Rudina partine dhe akoma nuk po e kupton. Po nuk u fute ti futet ajo,po pastaj cfare do besh?

  Përgjigju
 • xreport: 18/04/2019 13:44

  3 kushte qe do te thote do futemi nga halli

  Përgjigju
 • PD _VLORË: 18/04/2019 13:19

  Hahahahahahaha sa kokloqe që je o Basha, në fund të fundit pranove si legen të hysh në zgjedhje.

  Përgjigju
 • Plaku: 18/04/2019 13:17

  Zgjedhjet i takojne elektoratit o rryp kaishi,partite kujt ja mbane paraqete kandidate. Mos u shtire si budalla dhe na ve kushte,si te duket vetja? Boll na çave koken si ato femijet tekanjoze;e di qe ke ca llogari me organet e drejtesise,per tradheti,vrasje dhe vjedhje e korrupsion......

  Përgjigju
  • Trimi: 18/04/2019 16:48

   Hajbe kryetar brodhe si lolo dhe ku ishe as gjekundi y trap

  • Paloka: 18/04/2019 16:23

   Turp, U tallet me popullin Paloka duhet te largohet, sipas deklarates