Audio e rrallë/ Biseda në studion e një piktori që zbulohet për herë të parë! Rama-Berishës: Bjeruni! Ia kthen ish-kryeministri: Auu, bravo ke të drejtë

TIRANË- Një bisedë e rrallë mes Sali Berishës dhe Edi Ramës është zbuluar mbrëmjen e sotme në 'Opinion', si si ndër të paktat raste dyshja, "armike" të përbetuar, bien dakord.

E gjithë biseda është zhvilluar në 4 janar të 1990, ku të pranishëm kanë qenë Sali Berisha, Azem Hajdari, Edi Rama dhe Sali Shijaku piktor, ky i fundit ishte në presidiumin e Kuvendit Popullor! Të gjithë  kanë qenë së bashku në një studion piktorit, Ramadan Karanxha. Ka qenë ky i fundit i ka pasur një magnetofon dhe ka regjistruar bisedën, që është ruajtur ditën e sotme.

Nga sa është thënë në studio, audio është regjistruar një ditë përpara se të dilte gazeta e Rilindjes Demokratike, ku Berisha dhe Hajdari ishin kthyer nga një miting në Lushnje dhe biseda ka në fokus qëndrimet ndaj Enver Hoxhës, Ramiz Alisë dhe për zgjedhjet që u shtynë nga shkurti për në mars. Se si janë bërë bashkë të gjithë në këtë studio është e paqartë, e ndërsa biseda e plotë është për rreth 13 minuta.

Edhe Sali Berisha dhe Edi Rama e kanë konfirmuar që është zëri i tyre në video, por kanë deklaruar se e kanë të paqartë si takim.

Pjesë nga biseda
Sali Berisha:
Skandal …Shiko ne po përpiqemi me qejf, të moderuar që të mos kemi përgjegjësi për këtë .. po të jetë për përgjegjësinë le ta mbajnë këta..

Edi Rama: Ta mbajë le ta mbajnë, një gjë po ju them kjo që po bëhet nuk bëhet për frikë, po bëhet për tolerancë, nuk po bëhet për frikë, nëse këta tolerancën e marrin për frikë, bjeruni.

Berisha: Ouu. Bravo … Shumë të drejte ke.

B.K./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Nardi: 09/12/2021 00:21

    Tani edhe kete do ta nxjerrin sikur Rama ishte ekstremist kunder komunisteve ndersa Berisja pro. Nje mendje e arsyeshme qe ka njohuri normale te gjerave arrin te vereje ne menyre te arsyeshme qe zoti Rama ne tentativen per tiu bashkengjitur "PD" nuk qe vecse i drejtuar nga familja e tij komuniste. Ai deshtoi atehere. Por kuadri qe trashegoi PPSH zoti Nano e risolli per ta pergatitur ne ate qe e njohim sot. Minimumi sjellja e Rames atehere ishte hipokrite dhe me e renda ishte kriminale.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Kush fiton më shumë bashki në zgjedhjet e pjesshme vendore Basha apo Berisha?×

Lajmi i fundit

John

Zgjedhjet në 6 bashki, Braho: Nën logon e partisë garojnë ata që zgjedh kryetari, i cili rezulton nga vërtetimi i gjykatës! Beqiri: Meta u takua me Ballën për datën, e kamufloi për t'i bërë qefin Berishës