Blofi i protestës te 'Bujqësori'/ Ja si qëndron e vërteta për shkollën e re (Harta-FOTO)

Prej dy ditësh një grup pedagogësh me Jamarbër Malltezin në krye kanë protestuar në Universitetin Bujqësor duke akuzuar se brenda kampusit kanë filluar punimet për ndërtimin e një shkolle të re publike nga bashkia e Tiranës duke e kundërshtuar. Por e vërteta qëndron krejt ndryshe.

Report Tv mëson se shkolla nuk po ndërtohet brenda kampusit, por në një tjetër hapësirë përballë Universitetit, që nuk ka asnjë lidhje me të. Në vitin 2005 kësaj prone, që Report Tv ka siguruar edhe planimetrinë dhe projektin e shkollës i dolën pronarët, të cilët fituan të drejtën. Në vitin 2008 me anë të një Vendimi të Këshillit të Ministrave pronarët e truallit janë dëmshpërblyer duke ia kaluar bashkisë së Tiranës truallin.


Bashkia projektoi ndërtimin e një shkolle në këtë truall, tashmë të shpronësuar, por një grup pedagogësh e kundërshtojnë. Ata thonë se kanë qenë më përpara me pronarët e truallit në negociata për ta marrë tokën me qëllim ndërtimin e një godinë në funksion të Universitetit Bujqësor. Megjithatë, e vërteta është që shkolla nuk prek aspak pjesën e kampusit, pasi është në krahun tjetër të rrugës dhe trualli është shpronësuar që në vitin 2008 duke ia kaluar bashkisë, e cila ka planifikuar ndërtimin e një shkolle të re. Gjithesesi protesta e opozites, edhe kete here, kundershton interesat e komunitetit. Pas protestave per kende lodrash per femije, protesta kunder ndertimit te nje shkolle, eshte unikale ne glob.

/G.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Ubt 1: 04/04/2019 22:04

  Nuk ka lidhje se meqe eshte matane rruge nuk eshte pjese e ubt. Ajo eshte pjese e ubt dhe ne vitin 2015 ka ardhur ministri i mjedisit per mbjelljen e pemeve ne kuader te nje projekti per shnderrimit e hapesires ne kopsht botanik. Me pas u miratua si pjese e master planit te ubt per tu ndertuar nje godine ne funksion te universitetit ne vitin 2016. Shpronsimi eshte bere ne 2018

  Përgjigju
 • Ubt.: 04/04/2019 15:37

  Harrun kto deri dje kishin dhene leje per bar kafe diamond (3 kate ndertim) brenda rrethimit te shkolles , madje i bene rrugen te shkoje direkt nga dera fakultetit ekonomik direkt te diamondi , ku dhe personat qe jan sot ne proteste pinin kafe gjithe diten dhe prisnin zarfet e studenteve , nder zorraxhinjt me te medhej qe ka UBT-ja dhe PD-ja .

  Përgjigju
 • Naimi: 04/04/2019 14:47

  PD-ja po vepron sipas proverbit popullor qe ujku mjegull do.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Goditi me grusht efektivin, Gjykata liron nga paraburgimi 22-vjeçarin në Tiranë

Goditi me grusht efektivin, Gjykata liron nga paraburgimi 22-vjeçarin në Tiranë