Brataj në Report Tv: Një pacient i shtruar në spital na kushton 500 euro në ditë! S’kemi arritur ende 70% imunizimin! COVID-i po pëson 'vdekje klinike'

TIRANË- Një pacient i shtruar në spitalet COVID në vendin tonë i kushton shtetit rreth 500 euro në ditë. Duke përllogaritur që në rastet e rënda, pacienti qëndron mbi 20 ditë në spital, atëherë kjo kosto shkon drejt 10 mijë euro, vetëm për një pacient. Nëpërmjet kësaj llogarie, kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj thotë se është e mjaftueshme për të kuptuar se përse është bërë vaksina me detyrim, pasi mes këtyre refuzimeve nga individë të caktuar, shteti e ka për detyrë të mbrojë shëndetin e qytetarëve,  për të mos shkuar më pas vendi në një kolaps, ku askujt të mund të mos i jepet një ndihmë.

“E dini sa i kushton shtetit një pacient i shtuar? 500 euro në ditë, një person i formës së rëndë kalon 20 ditë, bëjini llogaritë vetë.  Kush përgjigjet është shtetit”, tha Brataj.

Në studion e Report Tv, Brataj tha se vendi ynë akoma nuk ka arritur deri në masën e 70% të imunizimit të popullsisë, e ndërsa dha një lajm të mirë se COVID-i po pëson një vdekje klinike. Tregues për këtë është edhe fakti që aktualisht po dominon varianti Delta, dhe nuk po del një variant tjetër më i fortë për ta thyer.

“Akoma nuk kemi kapur 70% të imunizimit të popullsisë, virusi po shkon drejt vdekjes klinike, fakti që po predominon Delta tregon se nuk po del një mutacion më i fuqishëm se ky variant, vetë natyra e virusit që ka për natyrë ndryshimit, po shkon drejt vdekjes klinike”, tha ai.

Brataj ka komentuar edhe grumbullimin e 22 mijë tifozëve në stadium, ku tha se duhej të ishte kërkuar maska me detyrim në hyrje, në një kohë që ruajtja e distancës ishte e pamundur. Një gjë e tillë, tha Brataj, do të ketë pasojë në rritjen e rasteve me COVID, por shtoi se faji nuk është vetëm i organizatorëve, por edhe i vetë qytetarëve që kanë një përgjegjësi individuale.

“Numri i tifozëve dhe afërsia ndikojnë shumë në përhapjen e infeksionit, organizatorët të përgjigjen, prevalon shumë herë ndjenja kombëtare dhe ju kujtohet shumë mirë që shumë shtete e bënë Europianin me kapacitet të plotë dhe e patën efektin në rritje të të infektueave, s’duhet të tregojmë se kush e ka fajin, se të gjithë ata qytetarë e dinë që kush e ka faji. S’ke pse lë aq njerëz kur në fuqi rregullat janë në 30% e kapacitetit.  Duhet të ishte kërkuar maska me ngulm, tek tuk kishte maska, por jo në masën e madhe. Pas 2 -3 javësh duhet të shikojmë rastet”, përfundoi Brataj.

B.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Vaksinë ose test negativ për të hyrë në Universitete, a ju duket e drejtë?

Komento

Komente

 • Emigrant: 13/10/2021 19:20

  Avash doktor 500 euro ne dit shtrimi esht ne spitalin privat ne itali

  Përgjigju
 • Pacienti: 13/10/2021 18:51

  Atehere kur qenka keshtu pse e lejuat qe ndeshja Shqiperi Poloni te zhvillohej me tifoze jo pak por mbi 200000 ku stadiumi Air Albania u kthye ne bombe me sahat per perhapjen e Covid-19 ? Ku ishit ju zoti Brataj qe e keni kaluar vere Covidin pse se kundershtuat kete qe beri FSHF-ja me ne krye hajdutin Armando Duka qe per te mbushur xhepat e tij nuk pyeti per shendetin e njerezve.

  Përgjigju
 • Mirin: 13/10/2021 18:45

  500 euro i duan vetem TIRET.Juve as 100euro sju kuahton se asgje nuk i beni vec oksigjenit.Mjekesi e kalbur e qelbur e korruptuar nga roja deri tek i pari i spitalit.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Veliaj uron çiftin nga Afganistani që do të garojë nesër në Maratonën e Tiranës