Certifikata vaksinimi në këmbim të parave?! Manastirliu: Një njollë e zezë që s’e hedh dot poshtë gjithë sistemin 

Ministrja Ogerta Manastirliu u ndal sot në rastet sporadike ku qytetarë në bashkëpunim me mjekë kanë siguruar certifikata vaksnimi false. Për ‘Kontrast’ në Report TV, ministrja tha se po bëhet gjithçka që ‘deriçkat’ e abuzuesve të eliminohen. Ajo u shpreh se një pikë e zezë në sistem, s’mund të hedhë poshtë punën e të gjithë Shëndetësisë.


“Ne jemi duke rivlerësuar të gjithë instrumentin në raport me shërbimin onlinë që ofrojnë dhe që të mos kemi asnjë defekt në sistemin ku hedhim të dhënat. Jemi duke punuar me të gjithë sistemin shëndetësor që të kemi sa më shumë përgjegjësi në aplikimin e vasksinës. Por nuk mundet dot që një pikë e zezë në sistem të mund të hedhë poshtë punën e të gjithëve. Këto raste marrin fund përmes denoncimeve publike dhe në organet kompetente. Fatmirësisht i kemi kapur në kohë ato pak raste falë edhe emisioneve investigative. Sot ne kemi një informaciont të detajuar se cili është mjeku që aplikon një vaksinë dhe do të kemi edhe oraret apo datat e aplikimit të dozave. Pra sa më shumë elementë që të shmangen këto deriçka të abuzimeve” – tha ministrja e Shëndetësisë për ‘Kontrast’.


Lajmi kryesor:

Manastirliu në 'Kontrast': Po analizojmë mostra nëse ka mbërritur 'Omicron' në Shqipëri, por s'kemi ende dyshime! 94% e të shtruarve në spitale, të pavaksinuar


/KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

'Spanjës t'i 'lexojmë' lojën', Ivan Balliu: Po u sollën mirë, i ftojmë në plazhet e jugut

'Spanjës t'i 'lexojmë' lojën', Ivan Balliu: Po u sollën mirë, i ftojmë në plazhet e jugut